محکومیت افشاگر بانک اچ اس بی سی به پنج سال زندان به دلیل جاسوسی اقتصادی

محکومیت افشاگر بانک اچ اس بی سی به پنج سال زندان به دلیل جاسوسی اقتصادی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دادگاه کیفری فدرال سوئیس کارمند سابق بانک اچ اس بی سی (HSBC) را به اتهام جاسوسی اقتصادی به پنج سال زندان محکوم کرد. پیشتر اِروه فالچیانی، کارمند سابق

آگهی

دادگاه کیفری فدرال سوئیس کارمند سابق بانک اچ اس بی سی (HSBC) را به اتهام جاسوسی اقتصادی به پنج سال زندان محکوم کرد.

پیشتر اِروه فالچیانی، کارمند سابق این بانک با افشای فهرستی بلند از مشتریان بانک اچ اس بی سی از کمک این بانک به پولشویی و فرار مالیاتی ۱۰۶ هزار نفر پرده برداشته بود.

اِروه فالچیانی٬ شهروند فرانسوی دلیل اقدام خود را پیروی از وجدانش اعلام کرده٬ حال آنکه دادستان های سوئیس اقدام او را ناشی از حرص و طمع شخصی تشخیص داده اند.

در همین ارتباط لوران مورلیون٬ وکیل بانک اچ اس بی سی گفت: « در ابتدا دادگاه در توضیحات داده شده توسط آقای فالچیانی متقاعد نشده بود که اقدام او ناشی از حرص و طمع شخصی است.»

آقای فالچیانی که ساکن فرانسه است در زمان صدور رای در دادگاه حضور نداشت و حکم مذکور تا زمانی که او وارد خاک سوئيس نشود قابل اجرا نیست.

رسوایی بانک اچ اس بی سی٬ یکی از بزرگ ترین بانک های جهان در سال ۲۰۰۸ انتقاد های زیادی را علیه امکان فرار مالیاتی در نظام بانکی برانگیخت.

در کنار چهره ها و شخصیت های سیاسی، بویژه از جهان سوم، هنرمندان هالیوود و تاجران بزرگ که از این امکان بهره بردند، برخی فروشندگان اسلحه یا الماس و قاچاقچیان مواد مخدر و گروه های تروریستی نیز از این فرصت ناکام نماندند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیروزی چشمگیر راست‌گرایان در انتخابات پارلمانی سوئیس

دادستان کل سوئیس از تحقیق درباره منابع مالی حماس خبر داد

یخچال‌های طبیعی سوئیس طی دو سال به اندازه ۳۰ سال ذوب شده‌اند