بازداشت دو کنیایی به اتهام عضویت در یک شبکه جاسوسی ایرانی

بازداشت دو کنیایی به اتهام عضویت در یک شبکه جاسوسی ایرانی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

رئیس پلیس کنیا اعلام کرد ابوبکر صدیق لو و یاسین سامبای جوما، دو شهروند این کشور به اتهام عضویت در یک گروه ایرانی و تلاش برای اجرای حملاتی در خاک کنیا بازداشت شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، جوزف بوینت روز شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی با اعلام این خبر گفت: «شواهد انکارنشدنی در اختیار داریم که نشان می دهد این دو نفر به وسیله یک شبکه جاسوسی ایرانی اجیر شده بودند.» رئیس پلیس کنیا درباره ماموریت این دو متهم گفته است: «ماموریت این شبکه سازماندهی حملاتی در این شهر(نایروبی) علیه منافع غربی‌ها و همچنین هموطنان ما بوده است.»پیش از کنفرانس مطبوعاتی رئیس پلیس، حساب توییتر وزارت کشور کنیا با انتشار عکس بازداشت شدگان این خبر را اعلام کرد

آقای بوینت بدون نام بردن از نام دولت دیگری، از همکاری دستگاه های امنیتی دیگر کشورها برای کمک به کنیا به منظور بازداشت این دو نفر تشکر کرده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از رسانه‌های کنیایی نوشته است: «مقام‌های امنیتی این کشور معتقدند ابوبکر صدیق لو، ۶۹ ساله از سال‌ها پیش به عضویت سرویس‌های جاسوسی مرتبط با ایران درآمده و دستور استخدام یک فرد دیگر را دریافت کرده است. آقای صدیق لو پس از برقراری ارتباط با یاسین سامبای جومای ۲۵ ساله به همراه وی بارها به ایران سفر کرده است. این دو نفر در جریان اقامت در ایران با مسئولان خود دیدار و از آن‌ها پول دریافت کرده اند.»

دولت کنیا این خبر را یک روز پس از سفر تاریخی پاپ به این کشور منتشر کرد. در طول مدت اقامت ۴۸ ساعته پاپ فرانچسکو در کنیا، تدابیر امنیتی در نایروبی و دیگر شهرها به شدت افزایش یافت.

کنیا – که یکی از متحدان اصلی اسرائیل در قاره آفریقا به شمار می رود- در سال ۲۰۱۳ سید موسوی و احمد محمد، دو شهروند ایرانی را به اتهام مخفی کردن پانزده کیلوگرم مواد منفجره و تلاش برای حمله به اهدافی در این کشور به حبس ابد محکوم کرد. در آن زمان، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل ایران را به تلاش برای ضربه زدن به منافع اسرائیل در کنیا متهم کرد.


سید موسوی و احمد محمد، دو شهروند ایرانی در دادگاه عالی کنیا

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«دستگیری ده‌ها جاسوس در مراکز حساس» و برخورد با صدها گروه در ایران

تجمع در پاریس برای درخواست آزادی یک شهروند فرانسوی که در ایران زندانی است

توقیف کشتی حامل کوکائین با سرنشینانی از ایران؛ کلمبیا: اتحادیه اروپا از تقاضای مصرف کوکائین بکاهد