داغستان در حاشیه خزر؛ کانون پرورش جهادگرایان اسلامی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
داغستان در حاشیه خزر؛ کانون پرورش جهادگرایان اسلامی

جمهوری فدرال داغستان روسیه یکی از محرومترین مناطق پهناورترین کشور دنیا، روسیه است. داغستان سه میلیون نفر جمعیت دارد و دولت روسیه سالهاست که در این منطقه چالشهای اساسی با اسلامگرایان افراطی دارد.

بتازگی برخی از جوانان این منطقه، مورد تبعیض دولت مرکزی، به گروه دولت اسلامی ملحق شده اند. به گفته کاخ کرملین، بین ۵ تا هفت هزار تن از جهادگرایان دولت اسلامی، داعش، را شهروندان جمهوریهای منطقه قفقاز تشکیل می دهند.

کومسوموس کوی، یکی از شهرهای جمهوری داغستان و هم مرز با چچن است. در این شهر نیروهای امنیتی روسیه همواره بدنبال جنگجویان داعش می گردند.

یکی از آنها به اعتقاد پلیس رشید موگومدوف است. خانواده او می گویند فشارهای روانی و روزمره پلیس کاسه صبرشان را لبریز کرده است.

برادر رشید می گوید سعی کرده است تا مانع از رفتن برادر به سوریه شود.
وی می گوید: “ از او خواستم رشید کجا می روی؟ خانه ای بساز و کاری پیدا کن؟ به من گفت می روم از اینجا چرا که نمی گذارند آرام بگیرم و برای ادامه تحصیل به مصر می روم. می دانست اگر بگوید سوریه نمی گذارم برود و حتی از مادرم خواستم تا گذرنامه اش را پنهان کند.”

پدر رشید هم کاملا ناامید است، می گوید پسرش جوانی کاملا آرام است اما پلیس آنها را تحت فشار و شکنجه روانی قرار داده است.

مسجد ماخاچکالا، در حاشیه دریای خزر، مرکز داغستان، بزرگترین مسجد این منطقه است. با این حال تعداد معتقدان به حدی است که دیگر جایی برای اقامه نماز جماعت وجود ندارد.

معتقدانی که مسئولان دولتی و کاخ کرملین را فاسد می دانند و پلیس را در زمره تبهکاران اجتماعی قرار می دهند.
یکی از روزنامه نگارانی که مدیرمسئول روزنامه محلی شروونیک است می گوید: “ آنچه که ما سلفیها و یا وهابیون می
نامیم، درمورد جهادگرایان صحبت نمی کنم، در مورد دسته ای دیگر که نقشی هم در حملات مسلحانه ندارند باید بگویم که آنها مرتبا تحت فشار و سرکوب پلیس روسیه هستند.”

تبعیض و محرومیت اقتصادی و جنگ روسیه در جمهوری چچن در دهه ۹۰ میلادی عامل اصلی روی برگرداندن جوانان از مسکو و جذب شدن در گروههای جهادگرا از جمله دولت اسلامی داعش است.