Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گفتگو با کمیسر اروپایی محیط زیست در آستانه کنفرانس پاریس

گفتگو با کمیسر اروپایی محیط زیست در آستانه کنفرانس پاریس
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کمیسیون اروپا یک استراتژی جدید انرژی برای قاره سبز تبیین کرده است که هدف اصلی آن گسترش وسایل حمل و نقل عمومی و عدم وابستگی به انرژیهای فسیلی اعلام

آگهی

کمیسیون اروپا یک استراتژی جدید انرژی برای قاره سبز تبیین کرده است که هدف اصلی آن گسترش وسایل حمل و نقل عمومی و عدم وابستگی به انرژیهای فسیلی اعلام شده است. کنفرانس محیط زیست پاریس در این هفته اصلی ترین فرصت برای گفتگو و یافتن راه حلی برای مبارزه با آلودگی هوا و تغییرات آب و هوایی است. در این باره با میگل آریاس کانیته، کمیسر اروپایی «برنامه عمل برای آب و هوا و انرژی» گفتگو کرده ایم.

یورونیوز:چه انتظاری از کنفرانس پاریس دارید؟

میگل آریاس کانیته: امیدوارم به توافقهای مهمی دست پیدا کنیم، موفق به امضای پروتکلی شویم که می تواند برای مهمترین چالش بشر امروزی یعنی، گرم شدن کره زمین چاره ای اساسی پیدا کند.

پروتکلی که اجازه نخواهد داد دمای زمین تا پایان قرن به بیشتر از ۲ درجه سلسیوس افزایش پیدا کند. اگر امروز دست روی دست بگذاریم، اگر کاری نکنیم مواجه با یک فاجعه می شویم و دمای زمین بین ۳.۸ درجه تا ۴.۷ درجه افزایش پیدا خواهد کرد.

افزایشی که می تواند تنوع زیست محیطی و زیست بوم های موجود را نابود کند. افزایش دما می تواند عامل فجایع بی سابقه در کره زمین ما باشد. این مساله خطری است برای تمام ساکنان کره خاکی ما.

یورونیوز: سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرده که سال ۲۰۱۴ زمین گرمتر از همیشه، از تاریخ پیدایش علم هواشناسی بوده است. چگونه اروپا می تواند در کنفرانس پاریس نقش مهم و موثری برای مبارزه با این چالش ایفا کند؟ چگونه می توان آلوده کنندگان عمده جهان را قانع کرد؟

میگل آریاس کانیته: ابتدا اروپا باید نقش راهبردی دست کم در خود قاره سبز داشته باشد، به همین دلیل هم در برنامه های جاه طلبانه مان خواهان کاهش ۴۰ درصدی گازهای گلخانه ای در اروپا هستیم. روند تولید انرژی در قاره را نیز تغییر می دهیم، تا سال ۲۰۳۰، ۲۷ درصد از منابع تولید انرژی اروپا را منابع تجدیدپذیر تشکیل خواهند داد.

همین طور این عدد را به ۳۰ درصد می رسانیم، میزان مصرف انرژی را هم کاهش خواهیم داد. در تمامی زمینه ها سعی می کنیم تا انرژی پاک تولید کنیم.

یورونیوز: برای این کار نیاز به تقویم و برنامه های مشخص خواهید داشت؟

میگل آریاس کانیته: باید مکانیسمهای مشخص کنترل تولید و مصرف انرژی داشته باشیم. مکانیسم های که می تواند پنج سال یکبار تغییرات لازم را انجام داده و کنترل کنند. بیاید کاری کنیم تا بتوانیم پیش از پایان قرن، جهانی بدون کربن داشته باشیم. تولید گازهای کربنی را به صفر نزدیک کنیم، اینگونه است که می توانیم ادعا کنیم جهان را نجات داده ایم.

یورونیوز: آیا می توان امیدوار بود که کمکهایی به کشورهای فقیر برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی انجام بگیرد؟

میگل آریاس کانیته: اتحادیه اروپایی تاکنون چهار میلیارد و هفتصد میلیون یورو به صندوق سبز کمک کرده است. ما یکی از اصلی ترین کمکهای این صندوق محسوب می شویم. امیدواریم کشورهای دیگری که در این راه مسئولیتهایی قبول کرده اند هم میزان تعهداتشان را افزایش دهند. از سال ۲۰۲۱ باید کاری کنیم تا کشورهای بیشتری در پرکردن این صندوق نقش داشته باشند.

در گذشته از کشورهای توسعه یافته نام می بردیم، اما از سال ۱۹۹۲ جهانمان تغییر کرده است. در آن زمان کشوری مانند چین هنوز به یک ابرقدرت اقتصادی مانند امروز تبدیل نشده بود.

چین و بسیاری دیگر از ابرقدرتهای اقتصادی و کشورهای در حال توسعه باید نقش فعالی در مبارزه با تغییرات آب و هوایی و گرم شدن زمین بازی کنند. باید همه برای کاهش گازهای گلخانه ای در کشورهای فقیر با یکدیگر همکاری کنیم.

یورونیوز: روند کاهش گازهای گلخانه ای در اروپا در چه مرحله ای قرار دارد؟

میگل آریاس کانیته: در سالهای اخیر، رشد اقتصادی نزدیک به ۴۶ درصد بوده است در حالیکه تولید گازهای گلخانه ای بیش از ۲۳ درصد کاهش پیدا کرده است، به عبارتی دیگر تولیداتمان افزایش پیدا کرده است و در حالیکه تولید گازهای گلخانه ای کاهش پیدا می کند. حالا تنها بدنبال کاهش ۲۰ درصدی بلکه خواهان کاهش ۴۰ درصدی هستیم.

یورونیوز: چگونه می خواهید تا سال ۲۰۳۰، به ۲۷ درصد منابع انرژی تجدیدپذیر برسید؟ چگونه می خواهید کشورهای عضو را قانع کنید؟

میگل آریاس کانیته: در چارچوب اتحادیه انرژی، ما سه ماه یکبار گزارشی ارائه می کنیم، گزارشی که کاملا بر اساس ضوابط اتحادیه اروپایی است. کمیسیون مشکلات را مطرح خواهد کرد، و سپس دستگاههای قانونی وابسته به اتحادیه بر درست اجرا شدن پروژه های مشترک نظارت می کنند. قوانین جدیدی را برای سال آینده تحت بررسی داریم، و برای اینکار حتما جایگزینی منابع تولید انرژی تجدید پذیر را مورد بررسی قرار می دهیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یورشی دیگر از کنشگران محیط زیست؛ پاشیدن رنگ بر بنای تاریخی «استون‌هنج»

هرچند وقت یکبار لباس‌هایمان را بشوییم؟

چرا نباید آهوبچه‌ای را که در طبیعت تنها می‌‌یابید نجات دهید