حالت فوق العاده در بروکسل برای چهارمین روز نیز ادامه یافت

حالت فوق العاده در بروکسل برای چهارمین روز نیز ادامه یافت
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دولت بلژیک با اعلام اینکه این کشور در وضعیت ویژه ای بسر می برد، حالت فوق العاده اعلام شده در بروکسل را تا روز سه شنبه تمدید کرد. شارل میشل، نخست

آگهی

دولت بلژیک با اعلام اینکه این کشور در وضعیت ویژه ای بسر می برد، حالت فوق العاده اعلام شده در بروکسل را تا روز سه شنبه تمدید کرد.

شارل میشل، نخست وزیر بلژیک در یک کنفرانس خبری با بیان این مطلب به خبرنگاران گفت: «امروز سطح تهدید به همان اندازۀ دیروز جدی و غریب الوقوع است و به همین خاطر، مراقبت های ویژه ای را در مورد حمل و نقل عمومی به اجرا گذاشته ایم. دولت تصمیم گرفته است متروی بروکسل را تا فردا [سه شنبه] تعطیل اعلام کند.»

علاوه بر متروی بروکسل، تمامی مدارس در این شهر و حومه آن نیز تعطیل خواهند بود. این حالت فوق العاده تاکنون در بلژیک بی سابقه بوده است.

جیمز فرینی، خبرنگار یورونیوز از بروکسل می گوید: «مقامات بلژیک می خواهند مطمئن شوند که وضعیت در بروکسل هرچه زودتر به حالت عادی بازگردد اما هنوز روشن نیست این سطح از حالت فوق العادۀ اعلام شده تا چه هنگام ادامه خواهد یافت.»

این عملیات که در ساعات آغازین شب یکشنبه آغاز شد، با مشارکت بیش از هزار پلیس و نیروی ارتش به اجرا گذاشته شده است. پلیس در جریان این عملیات همچنین از رسانه های بلژیکی خواسته بود از انتشار اخبار مربوط به موضع گیری نیروهای امنیتی و پلیس خودداری کنند.

دیدیه رایندرس، وزیر خارجۀ بلژیک این تهدیدها علیه بروکسل را بسیار جدی می داند و می گوید: «ما هنوز نمی دانیم تروریست ها چند نفر هستند اما می دانیم که این تروریست ها قادرند حملاتی مانند آنچه را که در پاریس صورت دادند با همان سلاح های سنگین در بروکسل نیز صورت بدهند.»

فروشگاهها، مراکز خرید و سالن های ورزشی نیز تعطیل خواهند بود. دولت بلژیک قرار است عصر روز دوشنبه نشستی را برای بررسی ادامه یا تغییر سطح حالت فوق العادۀ اعلام شده برای مقابله با تهدیدهای موجود تشکیل دهد.

به گفتۀ منابع خبری دو نفر که به سلاح و کمربند انفجاری مجهز هستند در پی انجام حملات تروریستی در پایتخت این کشورند. پلیس بلژیک همزمان جستجوها برای یافتن صلاح عبدالسلام، یکی از عاملان حملات تروریستی پاریس را ادامه می دهد.

شورای پارلمان اروپا که مقر آن در بروکسل قرار دارد نیز تمامی نشست های این نهاد اروپایی را در روز دوشنبه تعطیل اعلام کرده و حالت فوق العادۀ را از موقعیت نارنجی به موقعیت قرمز تغییر داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلژیک؛ انجام عملیات ضد تروریستی در مرکز بروکسل

رای اجباری نوجوانان در پایتخت سیاسی اروپا؛ بلژیکی‌های ۱۶ و ۱۷ ساله‌‌ باید در انتخابات شرکت کنند

کشاورزان معترض در نزدیکی مقر اتحادیه اروپا در بروکسل با پلیس درگیر شدند