کشورهای بالکان: پناهجوی اقتصادی نمی پذیریم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کشورهای بالکان: پناهجوی اقتصادی نمی پذیریم

صدها تن از پناهجویانی که تلاش می کردند از طریق یونان خود را به مقدونیه برسانند پشت مرزهای بسته این کشور ماندند.

به گفته کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان کشورهای بالکان از این پس تنها پناهجویانی را می پذیرند که خطر جنگ آنها را تهدید می کند. به این ترتیب فقط اتباع سوری، عراقی و افغان می توانند وارد این کشورها شوند و از ورود سایر پناهجویان آفریقایی و آسیایی، که به آنها پناهجویان اقتصادی نیز گفته می شود جلوگیری خواهد شد.

یکی از مقامات سازمان ملل می گوید: «من در مرز یونان هستم و شرایط اینجا نسبتا آرام است. حدود ۱۵۰۰ نفر در انتظار این هستند که ببینند در ساعت های آینده چه اتفاقی خواهد افتاد.»

همزمان اسلوونی نیز روز پنجشنبه قصد داشت ۱۶۲ پناهجوی آفریقایی و آسیایی را با قطار به کرواسی بازگرداند، اما مقامات این کشور از پذیرفتن این گروه خودداری کردند. مقامات اسلونی می گویند به همسایگان خود اطلاع داده اند که دیگر پناهجویان اقتصادی نمی توانند از این کشور عبور کنند. وزیر کشور کرواسی در این باره می گوید: «ما از اسلوونی تقاضایی دریافت کردیم مبنی برا اینکه گروهی از پناهجویان پذیرفته نمی شوند. این پناهجویان اتباع مراکش، بنگلادش، سری لانکا، الجزایر، لیبریا، سودان، کنگو و پاکستان هستند.»

پناهجویان تلاش می کنند ابتدا از ترکیه به یونان بروند و سپس با گذر از مقدونیه، صربستان، کرواسی و اسلوونی خود را به اتریش و آلمان برسانند.