امضای سند بازطراحی راکتور آب سنگین اراک

امضای سند بازطراحی راکتور آب سنگین اراک
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

به گزارش خبرگزاری های ایران، سند بازطراحی راکتور اراک که یکی از مواد مهم توافقنامه هسته ای وین، موسوم به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را تشکیل می دهد به امضای طرف های مسئول در این توافق رسیده است.

سایت تابناک به نقل از عباس عراقچی، رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام آورده است که سند بازطراحی راکتور آب سنگین اراک هشت امضا لازم داشته و وزرای خارجه ایران و شش کشور به اضافه فدریکا، موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آن را امضا کرده اند.

خبرگزاری فارس نیز روز پنجشنبه گزارش داد که علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران امضای سند را تایید کرده است. این خبرگزاری افزوده که براساس اعلام‌های قبلی قرار بود عصر دوشنبه ۲۵ آبان سند رسمی بازطراحی راکتور اراک پس از کامل شدن فرآیند امضای وزرای خارجه ایران، ۱+۵ و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، منتشر شود، ولی به دلیل مشغله‌های لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه در پی حوادث تروریستی پاریس این روند به درازا کشید.

بنا به توافق هسته ای وین، بازطراحی راکتور اراک با هدف صلح آمیز کردن فعالیت آن از طریق خارج کردن قلب این راکتور و کاهش ظرفیت آن در تولید پلوتونیوم است. عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران گفته است که این سند بسیار مهمی است و در این سند، ۱+۵ اراده قوی خود را برای مدرن سازی اراک اعلام کردند. او افزوده است که عملیات بازطراحی راکتور اراک بعد از حل موضوع PMD (ابعاد نظامی احتمالی فعالیت هسته ای ایران در گذشته) در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انجام خواهد شد.

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز به نقل از یک گزارش محرمانه مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی آورده که این آژانس آغاز جمع آوری سانتریفوژها توسط ایران را تایید می کند. بنا به گزارش محرمانه مدیر کل آژانس، جمع آوری سانتریفوژها در هر دو مرکز غنی سازی ایران (نظنز در استان اصفهان و فردو در قم) انجام می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا ایران می‌تواند با ترکیه بر سر مواضع مشترک علیه اسرائیل به توافق برسد؟

سفر رئیس جمهوری ایران به ترکیه در آخرین لحظات لغو شد

هانیه توسلی، بازیگر سینمای ایران به ۶ ماه حبس تعزیری و جریمه نقدی محکوم شد