روحانی: آماده همکاری امنیتی و اطلاعاتی با فرانسه در مبارزه با تروریسم هستیم

روحانی: آماده همکاری امنیتی و اطلاعاتی با فرانسه در مبارزه با تروریسم هستیم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و همتای فرانسوی وی فرانسوا اولاند، روز سه شنبه ۲۶ آبان در یک گفتگوی تلفنی بر مبارزه با تروریسم و ضرورت ایجاد اتحاد جهانی علیه خشونت و افراطی گری تاکید کردند.

In phone conversation with President fhollande</a> now, both emphasized the need to unite &amp; create a World Against Violence &amp; Extremism. <a href="https://twitter.com/hashtag/WAVE?src=hash">#WAVE</a></p>&mdash; Hassan Rouhani (HassanRouhani) 17 Novembre 2015

به گزارش ایرنا آقای روحانی در این مکالمه تلفنی گفت: « از بین بردن تروریست ها در سوریه و عراق باید اولویت نخست باشد و در این عرصه باید با یکدیگر مشورت و همکاری کنیم.»

ایران و فرانسه به ویژه بر سر مساله نقش بشار اسد در آینده سوریه اختلاف اساسی دارند. در حالی که ایران بزرگترین حامی منطقه ای دولت اسد است، فرانسه از زمان آغاز ناآرامی ها در سوریه، خواستار کناره گیری بی قید شرط وی از قدرت شده بود. با این حال، فرانسوا اولاند در سخنرانی روز دوشنبه خود داعش را «دشمن فرانسه» توصیف کرد.

رئیس جمهوری ایران عملیات تروریستی جمعه شب پاریس را حمله به انسانیت توصیف کرد و گفت: «ما به عنوان ملتی که با آثار شوم تروریسم آشنا هستیم، اعلام می کنیم آماده انجام هر اقدامی علیه تروریستها در هر نقطه از جهان هستیم.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فرانسوا اولاند در این مکالمه با اشاره به اهمیت اتحاد جهانی برای مبارزه با تروریسم، بر اجرایی کردن توافق وین درباره آینده سوریه، تاکید کرده است.

حمید ابوطالبی، معاون سیاسی دفتر ریاست جمهوری ایران گفته است این گفتگوی تلفنی دقیقا در زمانی انجام شد که طبق برنامه قرار بود آقای روحانی و فرانسوا اولاند با یکدیگر در پاریس ملاقات کنند. آقای ابوطالبی در این باره گفته است: «این همزمانی نمادین نشان می دهد که تروریسم نمی تواند در برنامه های رهبران جهان خلل ایجاد کند و بین آنها فاصله بیندازد. ایران و فرانسه در مبارزه علیه تروریسم متحد خواهند بود.»

پس از حملات تروریستی مرگبار جمعه شب پاریس، سفر رئیس جمهوری ایران به ایتالیا، واتیکان و فرانسه که قرار بود در این هفته انجام شود به زمان دیگری موکول شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران در کنار میانمار و کره‌شمالی همچنان در فهرست سیاه کارگروه ویژه اقدام مالی باقی ماند

سفر هنیه به ایران؛ احمدیان:عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل به تخریب امنیت ملی آنان می‌انجامد

درباره مسمومیت‌های سریالی در ایران چه می‌دانیم؟