نشست سوریه تحت تاثیر حملات پاریس

Access to the comments نظرها
نگارش از Mohsen Salehi
نشست سوریه تحت تاثیر حملات پاریس

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه در حالی قدم به محل نشست سوریه می گذارد که کشورش در بهت و سوگ مرگ بیش از ۱۲۸ نفر است. روز شنبه نمایندگان ۱۷ کشور نشست خود را در وین با هدف یافتن راه حلی برای پایان جنگ در سوریه آغاز کردند.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر حفظ وحدت تاکید کرد. او گفت: «پیام نشست امروز به مراتب قویتر از پیام جلسه ای است که دو هفته پیش داشتیم. جامعه بین الملل باید متحد باشد. کشورهای که اینجا هستند و همچنین جامعه بین الملل به یک میزان خطر تروریسم را احساس می کنند. یافتن راه حل موثر در گروی ایجاد اتحاد است.»

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم روز شنبه برای شرکت در این نشست وارد وین شد.

جان کری، وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت: «همزمان شاهد فاشیسم مدرن و فاشیسم قرون وسطای هستیم. تفکری که اهمیتی به زندگی نمی دهد و در پی ایجاد آشوب، ترس و ویرانی است. به این افراد می گویم که اقدام شما اراده همگی ما را در مبارزه پیش رو برای برقراری قانون و مجازات عاملان این اقدام استوارتر می کند.»

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه بیان کرد: «باید به شکل قوی تکرار کنیم که نباید با تروریست ها مدارا کرد. نمی توان توجیه گر حملات تروریستی بود. این دیدگاه شورای امنیت سازمان ملل هم است. همانطور که جان گفت باید داعش و جبهه النصره را شکست دهیم و برای انجام ندادن این کار هم هیچ بهانه ای نداریم.»

پس از حملات شب گذشته پاریس، فشار افکار عمومی بر روی سیاستمدارن غربی سنگین تر شده است.

آندره هایاگوش، خبرنگار یورونیوز از مقابل ساختمان محل اجلاس گفت: «تظاهر کنندگان مخالفتشان را با جنگ در سوریه و همچنین همدردی خود را با مردم فرانسه ابراز کردند. درست مانند مقاماتی که به این نشست آمدند؛ کسانی که تحت فشار بیشتری برای رسیدن به یک توافق هستند.»