Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بری هولیهان: دوومیدانی برای حفظ جایگاه خود باید جدی تر با دوپینگ مبارزه کند

بری هولیهان: دوومیدانی برای حفظ جایگاه خود باید جدی تر با دوپینگ مبارزه کند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یورونیوز: با بری هولیهان استاد ورزش دانشگاه لوبرو گفتگو می کنیم. میزان بی سابقه موارد دوپینگی نشان نمی دهد که بسیاری از آنها سازماندهی شده بوده اند و

آگهی

یورونیوز: با بری هولیهان استاد ورزش دانشگاه لوبرو گفتگو می کنیم. میزان بی سابقه موارد دوپینگی نشان نمی دهد که بسیاری از آنها سازماندهی شده بوده اند و آز آن باخبر بوده اند؟

بری هولیهان: معتقدم که مشکل تنها شواهد مربوط به دوپینگی بودن نیست و گردآوری این مدارک برای متهم کردن افراد کار دشواری بوده است. مطمئن هستم که شک و تردیدها نسبت به فدراسیون دوومیدانی روسیه از مدتها قبل آغاز شده بود و ورزشکاران روسیه دست کم در میان اولین دسته از ورزشکاران مشکوک به دوپینگ و یا دومین این گروه بودند بسیاری از این موضوع مطلع بودند اما گردآوری شواهد و اثبات آن همیشه کار دشواری بود. یادمان نرود روسیه کشوری است که برای نمونه برداری ازورزشکاران، بازرسان آژانس جهانی می بایست موانع زیادی از جمله مراحل ویزای روسیه را طی می کردند. همزمان دولت روسیه همکاریهای لازم برای دسترسی به خون ورزشکاران را نمی کرد.

یورونیوز: قطعا ابعاد دیگری از این رسوایی در روزهای آینده روشن خواهند شد. سیاستمداران نیز به جمع آنها اضافه خواهند شد. سخنگوی کاخ کرملین گفته است هیچ مدرکی برای اثبات شواهد آژانس جهانی وجود ندارد و این سازمان بین المللی را متهم به ادعاهای واهی می کند اما فراموش نکنیم که اولین قربانیان این رسوایی ورزشکاران پاک دوومیدانی هستند؟

بری هولیهان: سوالی که باید پرسید اینست که ورزشکاران روس تا چه اندازه در این ساختار فاسد نقش داشته اند. تاریخ نشان می دهد که مثلا در آلمان شرقی ورزشکاران ناگزیر بودند سکوت کنند، آنها انتخاب دیگری نداشتند. آنها ناگزیر بودند به سیستم دوپینگ دولتی آلمان شرقی تن دهند و بسیاری از ورزشکاران نمی توانستند با این سیستم مخالفت کنند.

یورونیوز: حال سیاست را کنار بگذاریم، این رسوایی نشان می دهد که ورزش قدرت اداره خود را ندارد، یا بنوعی دیگر، اصلاحات باید از داخل خود ورزش آغاز شود؟

بری هولیهان: شما کاملا حق دارید. اگر روی فدراسیونهای بین المللی تمرکز کنید، متوجه ساختار منحصر به فرد آنها خواهید شد. شما نمی توانید سازمان بین المللی دیگری را پیدا کنید که چنین قدرت و انحصاری دارد. اگر می خواهید فوتبال بازی کنید، دوومیدانی کار کنید، شما باید از فیلترهای فدراسیون بین المللی بگذرید. اما این فدراسیون ها به چه کسی و چه سازمانی پاسخگو هستند، در تئوری مسئولیت کنترل این سازمان ها کشورهای عضو فدراسیونها هستند، اما این فدراسیونها هیچ حسابی به کسی پس نمی دهند، این عامل اصلی فساد این فدراسیونها هستند.

یورونیوز: ورزشکاران هم کار زیادی دارند تا بتوانند از نو جلب اعتماد هواداران را بکنند؟

بری هولیهان: اگر منتظر بمانیم تا برای این مشکل راهی پیدا شود، می بینید که بسیاری از اسپانسرهای میدان را خالی می کنند. آنچه که در ورزش اهمیت دارد پیام های اخلاقی مثبت آن است خصوصا دوومیدانی که ورزش مادر محسوب می شود و ارزشهای آن برای همگان روشن و آشکار است. حالا اگر این ورزش می خواهد همچنان ارزشها و اصول خود را حفظ کند و به جایگاه اصلی اش بازگردد و منافع اقتصادی با اسپانسرها و حقوق تلویزیونی را حفظ کند، باید سرمایه گذاری جدی تری در مبارزه با دوپینگ داشته باشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرزانه فصیحی رکورد شکست؛ کسب قهرمانی۶۰ متر استانبول با ۷.۲۵ ثانیه

تعلیق فعالیت مرکز مبارزه با دوپینگ مسکو

همکاران تجاری فدراسیون دو و میدانی روسیه تحت فشار قرار دارند