Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حسن روحانی: بدترین جوانمرگی، جوانمرگی مطبوعات و رسانه است

حسن روحانی: بدترین جوانمرگی، جوانمرگی مطبوعات و رسانه است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز یکشنبه ۱۷ آبان طی سخنانی در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها، بر ضرورت برخورداری کشور از یک نظام مطبوعاتی شفاف و رسانه های نهادمند تا کید کرد و گفت: «ردیدی نیست که برای ورود در عصر جدید و در دنیای جدید ما نیاز به توسعه داریم و باز تردیدی نیست که برای ورود به توسعه مسیر و راه آن رسانه است. البته برای یک کشور مهم‌تر از داشتن یک رسانه یا رسانه‌ها، وجود نهاد رسانه است، رسانه‌ای که دارای سوابق بلند، باهویت، با نگاه و دیدگاه خاص خود باشد. گرچه در کشور ما از اولین مطبوعه، کاغذ اخبار یا وقایع اتفاقیه حدود ۱۸۰ سال می‌گذرد اما دیگر از آن نشریات روزهای اولیه خبری نیست جز در آرشیو، آن هم اگر مانده باشد.»

رئیس جمهوری اسلامی، به انتقاد از عمر کوتاه رونامه ها و نشریات در ایران و تعطیل و توقیف آنها به دلایل واهی پرداخت و با مقایسه رسانه های ایران با مطبوعات و رسانه های پر سابقه جهان گفت: «ما در دنیا روزنامه‌هایی داریم که بیش از ۲۰۰ سال سابقه دارند تایمز لندن دارای عمر ۲۳۰ سال است و نیویورک تایمز دارای ۱۱۹ سال عمر است؛ رسانه‌ای که دهه‌ها از عمرش بگذرد، بر حرفه‌ای بودن و پختگی‌اش افزوده شود، افکار عمومی را به خود جذب کند و دارای سابقه ۱۰۰ ساله و ۲۰۰ ساله و بیشتر باشد. بدترین جوانمرگی، جوانمرگی مطبوعات و رسانه است. اینکه رسانه‌ای هنوز متولد نشده و بال و پرنگشوده و خود را به خوبی معرفی نکرده به دلایل واهی دچار تاخت و تاز دیگران قرار می‌گیرد.»

آقای روحانی روز ۱۳ آبان نیز نسبت به بازداشت روزنامه نگاران با اتهام عامل نفوذ دشمن انتقاد کرد و آن را نتیجه پرونده سازی و دخالت عناصر غیر مسئول در امر رسانه دانست. او روز یکشنبه نیز در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها، به لزوم روشن بودن قانون و جلوگیری از بازی کردن با آزادی مطبوعات اشاره کرد و گفت: «من قبلا هم گفته‌ام کلمه تعطیل و توقیف باید آخرین کلمات در یک رسانه باشد. ما همانطور که نیازمند نهاد رسانه هستیم، نیازمند نظام مطبوعات شفاف، روشن، با قوانین و مقررات روشن هم هستیم. اگر قانون روشن باشد هر روز جمعی با بدست آوردن یک کلمه و یک جمله نمی‌توانند با آزادی مطبوعات بازی کنند.»

وی ادامه داد: «قانون و مقررات و تنبیه و تشویق مطبوعات باید شفاف و روشن باشد. در همه جای دنیا آخرین قانون جزا و شدیدترین آن اعدام است آن هم کشورهایی که دارای مجازات اعدام هستند. اولین مجازات اعدام نیست اولین مجازات جریمه و توقیف کوتاه مدت است. یک رسانه اگر بر فرض تخلف کرده و نهاد رسانه گفته است که او متخلف است نه نهادی دیگر، که در این زمینه وزارت ارشاد داریم، هیأت نظارت و قوه قضاییه داریم. آن پایگاه‌هایی که می‌توانند سخن بگویند و قضاوت کنند راجع به نشریه که آیا از خود یا بیگانه سخن می‌گوید به نفع کشور حرف می‌زند یا به نفع بیگانه، یک معیاری دارد هر مأمور امنیتی که نمی‌تواند معیاری برای مطبوعات و نشریات باشد.» رئیس جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود بر غیر مسئول بودن برخی رسانه های جناحی و عملکرد امنیتی آنها اشاره کرد و گفت: «مگر قابل تحمل است که در کشوری برخی از رسانه‌ها برای همیشه از تنبیه و توقیف و تعطیل و تهدید مصون باشند و یک حاشیه امن امنیتی دائمی برای آنها مقرر شده باشد که نه تنها هر چه می‌خواهند بگویند بلکه گاهی هم به عنوان پلیس مخفی عمل کنند شما از برخی نشریات می فهمید چه کسی دستگیر می شود و کجا تعطیل می شود و آبروی چه کسانی باید برود، بعد هم عده‌ای ادعای انقلابی گری دارند. نشریه و رسانه برای آگاهی مردم است.»

حسن روحانی همچنین به ناکارآمدی رسانه های یک طرفه اشاره کرد و گفت: «امروز تقریباً رسانه یکطرفه، به سمت پایان یافتن است،‌رسانه‌ دو طرفه است مردم هم اظهار نظر می‌کنند نه در شبکه‌ها و سایت‌ها حتی کنار گیشه روزنامه‌ها با خریدن و نخریدن شان اعلام نظر می‌کنند. در این فضا باید رسانه‌های ما مسئولیت سنگینی را بر دوش خود احساس کنند.»

بنا به گزارش ایسنا، در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری های ایران که از روز شنبه ۱۶ آبان در مصلای تهران آغاز شده حدود ۷۰۰ رسانه و خبرگزاری شرکت دارند. تعدادی از رسانه های منتقد دولت روحانی از جمله روزنامه های کیهان، وطن امروز و جوان، وبسایت رجانیوز و نیز خبرگزاری های فارس و تسنیم از شرکت در این نمایشگاه اعلام انصراف کرده اند. روز یکشنبه رئیس جمهوری اسلامی ایران از غرفه های این نمایشگاه دیدار کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حبس چندین ساعته خبرنگاران «فردای اقتصاد» و واکنش قوه قضائیه؛ فرضیه‌های مطرح چیست؟

شکوه ایران باستان در چین؛ نمایش گنجینه‌هایی از سرزمین پارس در شانگهای

نمایشگاه «کنفرانس جهانی هوش مصنوعی ۲۰۲۴»‌ در شانگهای