خشونت در هاییتی در پی ادعای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری

خشونت در هاییتی در پی ادعای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری
نگارش از امید لهبی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هزاران نفر از مردم هاییتی در اعتراض به نتایج دور اول انتخابات ریاست جمهوری این کشور به خیابان ها آمدند. بر اساس نتیجه اعلام شده ژوونل موییز، نامزد

آگهی

هزاران نفر از مردم هاییتی در اعتراض به نتایج دور اول انتخابات ریاست جمهوری این کشور به خیابان ها آمدند.

بر اساس نتیجه اعلام شده ژوونل موییز، نامزد مورد حمایت حزب حاکم با بیش از سی و دو درصد آرا در صدر قرار گرفته و ژود سلستن، از مهمترین مخالفان دولت هاییتی بیست و پنج درصد آرا را کسب کرده است و هر دو به مرحله دوم راه یافته اند.

هفت نامزد انتخابات در بیانیه ای مشترک خواستار تشکیل یک کمیسیون مستقل برای رسیدگی به شکایت ها شده اند. ماریس نارسیس، یکی از نامزدهای ریاست جمهوری نیز با حضور در جمع هوادارانش دولت را به دستکاری نتایج متهم کرد و این اقدام را یک کودتای انتخاباتی خواند. آقای سلستن نیز در بیانیه ای نتایج اعلام شده را “نمایش مسخره” خواند و تاکید کرد که “آرای واقعی مردم” شمارش نشده است. وی همچنین به شدت از سرکوب مخالفان انتقاد کرد و دولت را به کشتار مردم متهم نمود.

سازمان ملل متحد و گروهی از سفیران مستقر در هاییتی (برزیل، کانادا، فرانسه، اسپانیا، آمریکا و اتحادیه اروپا) با صدور بیانیه های جداگانه به شدت از بروز خشونت ها انتقاد کردند و خواستار محاکمه عوامل آن شدند.

به گفته خبرگزاری فرانسه علیرغم درگیری های شدید در شهرهای مختلف از جمله پرتو پرنس، پایتخت هاییتی، مرکز پایتخت به صورت غیرعادی آرام است و اماکن تجاری و دفاتر به دلیل وحشت از خشونت تعطیلند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دونالد ترامپ در دادگاه تفهیم اتهام پرونده انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا: بی‌گناهم

آیا «رئیس» اردوغان این بار هم شکست‌ناپذیر ظاهر می‌شود؟

انتشار نتایج چهار نظرسنجی درباره انتخابات ترکیه؛ فاصله معنادار محبوبیت اردوغان و رهبر اپوزیسیون