Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

خشونت در هاییتی در پی ادعای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری

خشونت در هاییتی در پی ادعای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری
Copyright 
نگارش از امید لهبی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هزاران نفر از مردم هاییتی در اعتراض به نتایج دور اول انتخابات ریاست جمهوری این کشور به خیابان ها آمدند. بر اساس نتیجه اعلام شده ژوونل موییز، نامزد

آگهی

هزاران نفر از مردم هاییتی در اعتراض به نتایج دور اول انتخابات ریاست جمهوری این کشور به خیابان ها آمدند.

بر اساس نتیجه اعلام شده ژوونل موییز، نامزد مورد حمایت حزب حاکم با بیش از سی و دو درصد آرا در صدر قرار گرفته و ژود سلستن، از مهمترین مخالفان دولت هاییتی بیست و پنج درصد آرا را کسب کرده است و هر دو به مرحله دوم راه یافته اند.

هفت نامزد انتخابات در بیانیه ای مشترک خواستار تشکیل یک کمیسیون مستقل برای رسیدگی به شکایت ها شده اند. ماریس نارسیس، یکی از نامزدهای ریاست جمهوری نیز با حضور در جمع هوادارانش دولت را به دستکاری نتایج متهم کرد و این اقدام را یک کودتای انتخاباتی خواند. آقای سلستن نیز در بیانیه ای نتایج اعلام شده را “نمایش مسخره” خواند و تاکید کرد که “آرای واقعی مردم” شمارش نشده است. وی همچنین به شدت از سرکوب مخالفان انتقاد کرد و دولت را به کشتار مردم متهم نمود.

سازمان ملل متحد و گروهی از سفیران مستقر در هاییتی (برزیل، کانادا، فرانسه، اسپانیا، آمریکا و اتحادیه اروپا) با صدور بیانیه های جداگانه به شدت از بروز خشونت ها انتقاد کردند و خواستار محاکمه عوامل آن شدند.

به گفته خبرگزاری فرانسه علیرغم درگیری های شدید در شهرهای مختلف از جمله پرتو پرنس، پایتخت هاییتی، مرکز پایتخت به صورت غیرعادی آرام است و اماکن تجاری و دفاتر به دلیل وحشت از خشونت تعطیلند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا رئیس باند مخوف «باربیکیو» که خود را «رابین‌هود خدا ترس» می‌نامد قدرتمندترین فرد هائیتی است؟

آشوب و هرج و مرج در هائیتی؛ نخست وزیر زیر فشار باندهای تبهکار استعفا کرد

تیراندازی شدید در نزدیکی کاخ ملی هائیتی در پورتو پرنس