ارسال موشکهای ضدهواپیمای روسی به سوریه و هشدار آمریکا نسبت به افزایش تنشها

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ارسال موشکهای ضدهواپیمای روسی به سوریه و هشدار آمریکا نسبت به افزایش تنشها

بنا بر اعلام مقامات روسیه، از این به بعد در کنار هواپیماهای جنگنده، بمب افکنها و هلیکوپترهای روسی، در خاک سوریه از موشکهای ضد هواپیما نیز استفاده می شود.

روسیه اعلام کرد سیستم های موشکی خود را برای حفاظت از نیروهایش به سوریه فرستاده درحالیکه منتقدان سیاستهای کرملین می گویند این کار اقدامی جدید برای حمایت بیشتر از رژیم بشار اسد است. به گفته آنها حملات نیروهای روسیه تاکنون نه مواضع نیروهای داعش بلکه شهرهای غربی سوریه و محل استقرار ارتش آزاد سوریه را هدف قرار داده اند.

در واکنش به این اخبار، ایالات متحده آمریکا تاکید کرد این اقدام روسیه، تنش ها را در منطقه افزایش خواهد داد.

ویکتوریا نولاند، معاون امور اروپایی و اورآسیای وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا در کنگره این کشور گفت: «ما در راستای کاهش تنش ها و محافظت از کارکنانمان، همکاری نظامی مان را با روسیه به حداقل رسانده ایم. منظور از همکاری مثبت روسیه چه خواهد بود؟ اینکه روسیه واگذاری سلاح به دولت اسلامی و سپس خونریزیها در داخل و اطراف شهرها در غرب سوریه را متوقف کند.»

گرچه روسیه تاکید دارد که مواضع گروه موسوم به «دولت اسلامی» و جبهه النصره را هدف قرار می دهد اما به گفته مقامات واشنگتن حما، حمص، حلب و ادلب در غرب سوریه مناطقی هستند که بیشترین حملات نیروهای روسیه متوجه آنها بوده است.