Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چه آینده ای در انتظار رومانی است؟

چه آینده ای در انتظار رومانی است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اعتراضات خیابانی به پیروزی رسید. حالا رومانی نخست وزیر تازه ای دارد، سارین کامپیانو، که به دنبال استعفای ویکتور پونتا انتخاب شد. پونتا متهم به فساد

آگهی

اعتراضات خیابانی به پیروزی رسید. حالا رومانی نخست وزیر تازه ای دارد، سارین کامپیانو، که به دنبال استعفای ویکتور پونتا انتخاب شد.

پونتا متهم به فساد و زیر فشار بود، اما ضربه آخر را آتش سوزی در یک باشگاه شبانه در بخارست به او وارد کرد. جان باختن ۲۹ نفر و زخمی شدن ۱۸۰ نفر در این حادثه خشم شهروندان را برانگیخت و کاسه صبرشان را لبریز کرد.

مردم به خیابانها ریختند و نخست وزیر کشور وادار به استعفا شد. پونتا از سال ۲۰۱۲ نخست وزیر رومانی بود و سپتامبر گذشته به اتهام تقلب و فساد مالی محاکمه شده بود.

اعتراضات خیابانی مردم رومانی اما همچنان ادامه دارد. معترضان امیدوارند انتخاب وزیر آموزش به عنوان نخست وزیر موقت آغاز راه اصلاحات عمیق تر و تحولات گسترده تر در صحنه سیاسی کشورشان باشد.

در همین باره با یک روزنامه نگار رومانیایی گفت و گو کرده ایم.

یورونیوز: لوکا نیکولسکو، مدیر بخش رومانی
رادیو فرانسه با ماست. متشکرم از این که دعوت ما را پذیرفتید. در بسیاری از رسانه ها می خوانیم که فاجعه کلاب شبانه باعث سقوط دولت رومانی شده است، اما این موضوع تنها دلیل کناره گیری نخست وزیر نبوده است؟

لوکا نیکولسکو: نه این تنها آخرین قطره بود که باعث انفجار شد. تنشها مدتهاست که در جامعه رومانی احساس می شود. نارضایتی عمومی بحث تنها دیروز و این هفته نیست و ماهها طول کشید تا به اعتراضات خیابانی بدل شد. در واقع اتفاقی که در این کلاب شبانه افتاد نمونه کوچکی از عدم مدیریت صحیح دولت بود. فساد و بی لیاقتی مسئولان محلی و دولت مرکزی خشم و انزجار افکار عمومی را در بر داشته است.

یورونیوز: چرا حالا؟ چه چیزی در جامعه تغییر پیدا کرده است؟

لوکا نیکولسکو: نسلی جدید به خیابان آمد و اعتراض کرد، نسلی که بین ۲۵ تا ۳۵ سال دارد. به گفته یک روانشناس امروز آنها مغز متفکر رومانی هستند.
اینها همان نسلی هستند که شغل دارند و قصد ترک کشورشان را ندارند. نسلی که می خواهد سرنوشتش را بدست بگیرد. آنها مانند نسلهای پیشین نمی خواهند کشورشان را تغییر دهند، چرا که رومانی در ده و دوازده سال گذشته ۴ میلیون از افراد فعالش را از دست داده است. آنها می خواهند جامعه باب میل خود را تشکیل دهند و در این راه مبارزه می کنند.

یورونیوز: چند ماه پیش هم معترضان خواستار استعفای نخست وزیر شدند اما وی گفته بود که دموکراسی در خیابانها پیاده نمی شود، دیروز او گفت استعفا می دهد تا معترضان خیابانی را راضی کند. در این پنچ ماه چه اتفاقی افتاده است؟

لوکا نیکولسکو: باید گفت که این بار تعداد معترضان چندین مرتبه بیشتر از دوره های گذشته است. از سال ۱۹۹۰ به این طرف هیچ گاه شاهد حضور چنین جمعیت معترضی در خیابان نبوده ایم. ۴۰ هزار در بخارست تجمع کردند و ۴۰ هزار در شهرهای دیگر این کشور گردهم آمدند. برای کشوری چون فرانسه این رقم قابل توجهی نیست، اما برای رومانی واقعا اهمیت دارد، چرا که رومانیایی ها اصولا با خیابان رابطه خوبی ندارند.
جمعیت گسترده مردم در خیابان او را غافلگیر کرد و نخست وزیر استعفا داد.

یورونیوز: حالا فرد رییس جمهوری که سال گذشته با شعار مبارزه با فساد به قدرت رسید چکاری می تواند انجام دهد؟

وظیفه رییس جمهوری در حال حاضر بسیار حساس است. از یکسو باید با معترضان ارتباط برقرار کند و از سوی دیگر نمی تواند از طبقه سیاسی خود و مردان سیاست فاصله بگیرد. حالا او باید نخست وزیر جدیدی از میان مردان سیاست بیابد و ناچار است رابطه محکمی با سیاستمداران داشته باشد. رییس جمهوری نیاز دارد تا تعادلی بین معترضان و سیاستمداران بیابد تا بتواند آرامش در کشور را برقرار کند. نخستین بار است که او در مقابل چنین چالشی قرار گرفته است و باید دید چگونه می خواهد آنرا مدیریت کند.

یورونیوز: همزمان انتخابات در راه هستند و سوسیال دموکراتها در انتخابات پیشین سال ۲۰۱۲ توانستند ۵۸ درصد آرا را از آن خود کنند و راستهای میانه تنها به ۱۶ درصد رسیدند. این بدان معنی است که طبقه سیاسی حاکم در رومانی برای مردم پذیرفتنی نیست؟

لوکا نیکولسکو: در این لحظه تنها می توان گفت خیر، چرا که این دو حزب مهمترین نقش را در سیاست رومانی ایفا می کنند و گامهایی هم برداشته اند و اصلاحاتی هم صورت گرفته است. چند ماهی است که شما می توانید تنها با سه عضو یک حزب سیاسی در رومانی راه اندازی کنید. تنها در سال گذشته این رقم بیست هزار نفر بود . شدت اعتراضات نشان می دهد که احزاب تازه تاسیس شاید شانسی برای آینده داشته باشند. در رومانی باید منتظر احزاب جدید با اهداف و سیاستهای جدیدی باشیم و همزمان رهبران جدیدی را در صحنه سیاسی رومانی مشاهده خواهیم کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکست لیبرال‌ها و صعود راست‌گرایان در بلژیک؛ نخست وزیر استعفا داد

بنی گانتس ضمن اعلام استعفا از کابینه جنگ نتانیاهو، خواستار برگزاری انتخابات در اسرائیل شد

بحران سیاسی در پرو؛ در پی یورش پلیس به خانه رئیس‌ جمهور شش وزیر استعفا کردند