آغاز تحقیقات برای یافتن علت سقوط هواپیمای روسی در مصر

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
آغاز تحقیقات برای یافتن علت سقوط هواپیمای روسی در مصر

هر دو جعبه سیاه هواپیمای ایرباس ۳۲۱ روسیه که روز شنبه در مرکز شبه جزیره سینا در مصر سقوط کرد، پیدا شد. یکی از جعبه های سیاه حاوی مکالمات خلبان و خدمه و دیگری حاوی اطلاعات پرواز است. با آن که در آغاز سخن از اشکال فنی بود، اما مقامات روسی می گویند که این هواپیما حتی با یک موتور هم قادر به فرود آمدن بوده است. مقامات مسکو هم چنین ادعای گروه داعش مبنی بر دست داشتن در سرنگونی این هواپیما را رد کردند.

هواپیمای متعلق به شرکت «کوگالیم آویا» و با نام برَند «متروجت» دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه شرم الشیخ مصر به مقصد سن پترزبورگ روسیه در حدود ساعت شش صبح روز شنبه به وقت محلی در مرکز شبه جزیره سینا سقوط کرد و تمامی ۲۲۴ سرنشین آن کشته شدند.

از سوی دیگر برخی شرکت های هواپیمایی اروپا از جمله لوفتهانزا و ایرفرانس از روز شنبه پرواز هواپیماهای خود بر فراز شبه جزیره سینا را لغو کردند.

محمد شیخ ابراهیم، خبرنگار یورونیوز در مصر می گوید: «برای کارشناسان فرضیه های سقوط هواپیما بر اثر اشکال فنی یا بر اثر شلیک مستقیم از روی زمین هم چنان مطرح است، به ویژه آن که سینا محل درگیری با گروه های تروریستی هم هست. اما داوری دقیق تر در این زمینه تنها با رمزگشایی محتویات جعبه های سیاه مشخص خواهد شد.»