باران اسیدی در خوزستان هزاران نفر را راهی بیمارستان کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
باران اسیدی در خوزستان هزاران نفر را راهی بیمارستان کرد

مردم خوزستان برای سومین سال متوالی پس از شروع پاییز و بارندگی‌ها، دچار عوارض تنفسی شده‌اند.

رضا رفیعی مدیر روابط عمومی مرکز اورژانس خوزستان گفت که تعداد بیماران تنفسی در استان خوزستان طی سه روز اخیر، به حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ تن رسیده است.

پیشتر دانشگاه علوم پزشکی خوزستان اعلام کرده بود که حدود چهارهزار نفر از روز پنجم آبان تا کنون، به دلیل مشکلات تنفسی به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی رجوع کرده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز خبر داده بود که این افراد به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از بارش باران و مواردی چون تنگی نفس و سرفه به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند.

اسماعیل نجار، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور نیز گفت که براثر گرد و غبار، ۸ هزار و ۵۰۰ نفر به مراکز درمانی خوزستان مراجعه کرده‌اند که حدود ۱۰۰ نفر بستری شده‌اند و ۵ نفر هم در بخش مراقبت‌های ویژه هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز نیز خبر داد که از افراد مراجعه‌ کننده به مراکز درمانی ۱۲۰ نفر بستری شده‌اند اما اکثر آنان با درمان‌های سرپایی مداوا شدند.

پیشتر وب‌سایت محلی «بروال»، خبر داده بود که نگهبان انبار یک شرکت در اهواز بر اثر مشکلات تنفسی ناشی از باران، جان خود را از دست داده‌ است، اما مقامات محلی کشته شدن افراد را رد کرده‌اند.

در همین حال هاشم بالدی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان از افزایش تعداد بیماران خبر داد و گفت: «‌بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دولتی در حالت آماده‌باش هستند و هماهنگی لازم برای پذیرش و درمان بیماران تنگی نفس انجام شده است.»

خبرگزاری مهر نیز در این راستا گزارش داده است که «سال گذشته مسئولان اجرایی استان درمان بیماران تنگی نفس را رایگان اعلام کردند، اما امسال در بیمارستان گلستان اهواز از هر بیمار هزینه‌ای ۱۰۰ هزار تومانی طلب شده است.»

استان خوزستان با پدیده گرد و غبار، ریزگردها و همچنین باران‌های اسیدی روبرو است. این سومین سال است که مردم خوزستان دچار چنین عوارضی می‌شوند. نخستین مرتبه در پاییز سال ۹۲ و پس از باران پاییزی این مشکل دیده شد.