Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بنیانگذار ویکیپدیا: ما دانش را به اشتراک می گذاریم

بنیانگذار ویکیپدیا: ما دانش را به اشتراک می گذاریم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جیمی ویلز، کارآفرین مشهور اینترنتی است که بیشتر به عنوان یکی از پایه گذاران و ترویج دهندگان دانشنامه غیر انتفاعی ویکیپدیا شناخته می شود. او اذعان

آگهی

جیمی ویلز، کارآفرین مشهور اینترنتی است که بیشتر به عنوان یکی از پایه گذاران و ترویج دهندگان دانشنامه غیر انتفاعی ویکیپدیا شناخته می شود. او اذعان کرده که به اینترنت «معتاد» است و در عین حال از جمله کسانی است که سرسختانه به قدرت ارتباط گیری آن به عنوان ابزاری برای نشر دانش در جهان امروز باور دارد. او متولد ایالت آلاباما در آمریکا است و اکنون در لندن با همسر و دو دخترش زندگی می کند. یورونیوز با او گفتگویی انجام داده است:

یورونیوز: جیمی ویلز شما و ویکیپدیا برنده جایزه شاهزاده آستوریاس برای همکاری بین المللی شدید. تعداد جوایزتان هر سال افزایش می یابد!

جیمی ویلز: «از دریافت این جایزه خرسندیم زیرا برای همکاری بین المللی آن را دریافت کردیم که برای ما جنبه ای مهم از ویکیپدیا است. بخشی از فرهنگ و روح اجتماع ما است که اغلب شناخته نشده است. مردم گاهی به ما به عنوان یک پدیده اینترنتی و یا فنی نگاه می کنند اما ما خودمان را پدیده ای فرهنگی می دانیم که افراد از ملیتهای متفاوت در سطح جهانی با یکدیگر همکاری می کنند. خوب بله جایزه جذابی بود.»

یورونیوز: تا چه اندازه جنبه ای از خود جیمی ویلز در ویکیپدیا حضور دارد؟

جیمی ویلز: «سوال سختی است. به نظرم بخشی از ارزشهای اولیه ویکیپدیا همچنان در آن به چشم می خورد. گرایش من به این است که فرد خیلی فکور و اندیشمندی باشم. از بحثهای سیاسی که همه در آن مواضع افراطی دارند و یک طرف در آن بر سر طرف دیگر فریاد می زند، لذت نمی برم. من به دنبال درک مسئله هستم. این به وضوح یکی از ارزشهای ویکیپدیا است که تلاش می کند دست به معرفی بی طرفانه بزند تا ابتدا موضوع درک شود و سپس نظرات شکل بگیرند.»

یورونیوز: اما ما علاوه بر بی طرفی، به دنبال برانگیخته شدن و استدلال کردن نیز هستیم. سیاست با استدلال کردن و بحث پیش می رود.

جیمی ویلز: « به نظرم خیلی جالب است. اعتقادی قوی دارم که مردم به دنبال هر دو مورد هستند. من اکنون در لندن زندگی می کنم و در آنجا روزنامه ها با یکدیگر دست به جدل می زنند. امری که توجه زیادی را به خود جلب می کند، می دانیم که آنچه تحت عنوان تیترهای اینترنتی جذاب شناخته می شود نیز توجه زیادی را به خود جلب می کند. با این حال ویکیپدیا پنجمین پایگاه اینترنتی محبوب در جهان است. ما دست به انتشار مقالات اهانت آمیز نمی زنیم تا مردم را به هیجان بیاوریم. در نتیجه به نظرم مردم به دنبال هر دو مورد هستند. آنها به دنبال بحث پرشورند اما خواهان اطلاعاتی در مورد پیش زمینه موضوع نیز هستند. به عنوان مثال اگر موضوعی همچون اصلاح نظام بیمه درمانی در امریکا موسوم به “اوباماکر” را در نظر بگیرید در برنامه های خبری تلویزیون ها و روزنامه ها شاهد مقاله ها و بیانیه های رجزخوانانه در دفاع و رد آن خواهید بود. بسختی می توان از این طریق دریافت که اختلاف در مورد چه چیزی است و این اصلاحات در چه مورد است. دست یافتن به اطلاعات در این مورد بسیار پیچیده است و این همان کاری است که ویکیپدیا انجام می دهد: یک توصیف بنیادی از این اصلاحات ارائه می کند و سپس می توان در مورد آن به بحث پرداخت زیرا می دانیم که در مورد چه چیزی بحث می کنیم.»

یورونیوز: خوب شما دست به ارائه دانش می زنید و دانش، قدرت است. آیا دادن تمام قدرت به ما و قدرتبخشی با دانش می تواند خطرناک باشد؟

جیمی ویلز: «خوب این فوق العاده است. امیدوارم اینطور باشد. امیدوارم آنچه ما انجام می دهیم فراهم کردن امکان دسترسی به اطلاعات برای مردم باشد: دادن اطلاعات زیاد به مردم تا آنها با آموختن در مورد فرهنگ، ادبیات، علم و امور سیاسی زندگی بهتری داشته باشند. ما در سراسر جهان شاهدیم که اینترنت و ابزار ارتباطی جدید نافرمانی های مردمی را افزایش داده است. در عین حال می بینیم که مردم در تکاپو هستند و می گویند: “ببینید در کشور من انتخابات دروغین برگزار می شود و افرادی حاکم هستند که ۴۰ سال پیش نیز زمام امور را در دست داشتند و در اروپا و آمریکا با وجود تمام نقایص شما شاهد تغییر صلح آمیز دولتها هستید و ایده هایی که مردم از آنها حمایت می کنند در نهایت مجال بیان پیدا می کنند. ما چگونه می توانیم به آن نقطه برسیم؟ مشکل نهادهای ما چیست؟” خوب این یک سوال عمیق در زمینه علوم سیاسی است که با به خیابان رفتن و تظاهرات کردن پاسخ آن یافت نمی شود. پاسخ این سوال را با تفکیک درست قوا و تشکیل شکل درستی از حکومت که از آزادی انسان حمایت می کند، می توان یافت. خوب ما تنها بخشی کوچک از این فرایند هستیم اما من امیدوارم که مردم با دسترسی به دانش از طریق اینترنت کمتر در برابر عوام فریبی در مناطق مختلف جهان آسیب پذیر باشند.»

یورونیوز: من به هنگامی فکر می کنم که ما مدرسه می رفتیم و معلمانی داشتیم که الهامبخش ما در امر یادگیری بودند. اینترنت اما کسل کننده است و جذاب نیست. من به پایگاه ویکیپدیا می روم و موضوعی را مطالعه می کنم و تمام می شود. چیزی من را تحریک نمی کند.

جیمی ویلز: «اما مردم آن را می خوانند و برایش هم شور و شوق دارند. فکر کنم بسیاری از مردم از امور تحریک آمیز خسته شده اند و به دنبال حقایق به شکلی معقول و آرام هستند. جامعیت گسترده ویکیپدیا به این معناست که برای هر کسی موضوع جالبی وجود دارد. به هر موضوعی علاقه داشته باشید می توانید آن را بیابید.»

یورونیوز: با مطالعه صفحه شما در ویکیپدیا من نتوانستم با شما آشنا شوم. نتوانستم با لحظات دشوار و یا لحظات موفقیت شما آشنا شوم.

جیمی ویلز: «بله همینطور است. یکی از مسائل جالب در مورد ویکیپدیا این است که ما می گوییم می خواهیم خلاصه ای از تمام دانش بشری باشیم، تنها خلاصه ای و البته فرهنگ خیلی گسترده تر است. تجربه دیدن اجرایی فوق العاده از نمایش هملت با خواندن درباره آن در ویکیپدیا متفاوت خواهد بود. از طرف دیگر تماشای نمایش هملت بدون هیچگونه پیش زمینه و درک فرهنگی باعث می شود که شما بسیاری از ریزه کاری های آن را از دست بدهید. در نتیجه همراه شدن این دو با یکدیگر فوق العاده خواهد بود و خوب به نظرم کاملا درست است و اگر می خواهید آنها را درک کنید نباید تنها به صفحه ویکیپدیا آنها اکتفا کنید زیرا آن شما را تنها از نکاتی اساسی مطلع می سازد.»

یورونیوز: به خلاصه ای از تمام دانش اشاره کردید و گفتید که می خواهید برای هر فردی در جهان قابل دسترس باشد. این راهبردی بزرگ و کاری عظیم است.

جیمی ویلز: «همینطور است و این نیز جالب است که به نظرم یکی از دلایل موفقیت ما بوده است. این یک ایده بزرگ و هیجان انگیز است و به نظرم اگر محدودتر می بود مردم به آن تا این حد علاقه نشان نمی دادند. این، کار ما را به جلو پیش می برد و می دانیم که در پنج تا ده سال آینده یک میلیارد نفر و حتی دو میلیارد نفر کاربر خواهیم داشت. باید از هم اکنون فکر کنیم که چگونه می توانیم به آنها خدمات ارائه کنیم و ببینیم برای کسانی که تا پیش از این هیچ گونه دسترسی به دانش نداشتند و حالا تمام اینترنت در جیبشان قرار گرفته، این امر به چه معنا است زیرا آنها با استفاده از تلفن های همراه از اینترنت استفاده می کنند. در نتیجه برای ما بسیار مهم است که تا حد امکان افراد بیشتری در گوشه و کنار جهان به ویکیپدیا دسترسی داشته باشند. برای من این بخشی از همان چیزی است که ویکیپدیا را بسیار پرمعنا می کند. این در عمل لحظه ای از تاریخ است که ما ابزاری فوق العاده در اختیار داریم.

«هنگامی که بیشتر مردم برای اولین بار با اینترنت مواجه شدند به نظرشان ایده ای فوق العاده بود که می توانست همگان را به عنوان ساکنان یک سیاره گردهم بیاورد و همگان می توانستند از یکدیگر بیاموزند. در دوران رواج و شکوفایی اینترنت به نظر می رسد که این ابزار جدید تنها برای سفارش دادن غذای سگهای خانگی مناسب است. ویکیپدیا اما نوعی نگاه را نمایندگی می کند که از این ابزار فوق العاده برای نزدیک کردن مردم به یکدیگر استفاده می کند. دانش را به اشتراک می گذارد و به دنبال این است که مردم یکدیگر را درک کنند و از جهان آگاه شوند. خوب، این امری فوق العاده و مفرح است که ما در پی انجام آن هستیم و در این راستا حرکت می کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا بریتانیایی‌ها در سمت چپ خیابان رانندگی می‌کنند؟

تصاویر برگزاری بزرگترین جشن هالووین اروپا

ویدیو؛ آثار «جسورانه و تحریک آمیز» سارا لوکاس در لندن به نمایش درآمد