Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

منشور ملل متحد و اصول بنیادین آن برای حفظ صلح جهانی

منشور ملل متحد و اصول بنیادین آن برای حفظ صلح جهانی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یکی از معروفترین ساختمانها در جهان، مقر سازمان ملل متحد در نیویورک است. در اینجاست که ۱۹۳ عضو سازمان ملل سعی دارند مطابق با آنچه در منشور ملل متحد

آگهی

یکی از معروفترین ساختمانها در جهان، مقر سازمان ملل متحد در نیویورک است. در اینجاست که ۱۹۳ عضو سازمان ملل سعی دارند مطابق با آنچه در منشور ملل متحد بیان شده، به حل مسالمت آمیز اختلافات خود بپردازند و برای حفظ صلح، امنیت و عدالت بین المللی بکوشند.

پیش نویس منشور در سال ۱۹۴۵ میلادی در کنفرانس سان فرانسیسکو و بر اساس طرح های پیشنهادی چین، ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و اتحاد جماهیر شوروی سابق مطرح و درنهایت منشور ملل متحد در ۲۵ ژوئن همان سال به اتفاق آرا به تصویب رسید.

لرد هالیفاکس، دیپلمات ارشد بریتانیایی كه رياست نشست پيش نويس منشور را برعهده داشت، در آن زمان گفت: «اکنون به عنوان رئیس نشست، این وظیفه من و افتخار من است که از شما بخواهم که برای تصویب منشور ملل متحد رای دهید.»

روز بعد از برگزاری این نشست، منشور به امضای اعضا رسید و سرانجام در ۲۴ اکتبر سال ۱۹۴۵ میلادی و پس از تکمیل مراحل قانونی لازم، سازمان ملل متحد به واقعیت تبدیل شد.

بر اساس این منشور، نهادهای سازمان ملل متحد تشکیل شدند. عمده ترین نهادها عبارت بودند از:

- مجمع عمومی، که محل حضور تمام نمایندگان و شور و مشورت سیاسی است. – شورای امنیت، که مسئول اصلی حفظ صلح و امنیت جهانی است. – شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد موسوم به اکوسوک (ECOSOC) که سیاستهای اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و توسعه سازمان ملل متحد را تعیین می کند. – شورای قیمومت، که مسئول مبارزه با استعمار در سرزمینهای تحت قیمومت بود و همچنین با هدف کمک به حفظ منافع و برقراری صلح در سرزمین هایی که دارای استقلال نیستند، تاسیس شد. – دیوان بین المللی دادگستری، که مقر آن در شهر لاهه هلند است به اختلافات میان ملتها رسیدگی می کند.
و در نهایت دبیرخانه و دبیرکل سازمان ملل متحد که مدیریت روزانه فعالیتها در سازمان ملل متحد را بر عهده دارد.

در منشور همچنین اصول روابط بین الملل لحاظ شده است. اصولی که مبتنی بر تساوی حاکمیت کشورهای عضو، تعهدشان به منع استفاده از زور علیه تمامیت ارضی دیگر اعضا و همچنین وظیفه شان در حمایت از اقدامات سازمان ملل متحد است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف کهن‌ترین قطعه پاپیروس حاوی روایت کودکی عیسی مسیح

مسئول بلند‌پایه سازمان ملل متحد: رهبران سیاسی بیش از پایان دادن به مناقشات دغدغه قدرت دارند

یونیسف: یک چهارم کودکان زیر ۵ سال در جهان از فقر غذایی شدید رنج می‌برند