Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ظریف: سفیر سابق ایران در لبنان همچنان مفقود است

ظریف: سفیر سابق ایران در لبنان همچنان مفقود است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران با انتقاد از عربستان سعودی گفت: «احساس می‌کنیم دولت عربستان و مسئولان حج آن کشور، اقدامات مناسب را برای نجات جان حجاج و همچنین رسیدگی به وضعیت جان باختگان انجام نداده‌ اند.»

آقای ظریف همچنین در مورد وضعیت غضنفر رکن آبادی، سفیر پیشین ایران در لبنان گفت: ایشان همچنان مفقود هستند و امیدواریم به سلامت به خانواده شان بازگردند.

فرضیه فوت رکن‌آبادی پذیرفته نیست/ او را زنده دیده‌ اند

در همین حال رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران می‌گوید اگر دولت عربستان نتواند فرضیه فوت غضنفر رکن‌آبادی را اثبات کند، فرضیه ربایش سفیر سابق جمهوری اسلامی به عنوان فرضیه امنیتی قابل پیگیری است.

علاءالدین بروجردی با اشاره به نشست فوق العاده کمیسیون امنیت ملی و سیاست در خصوص منا با حضور اوحدی و قشقاوی، گفت: گزارشی که در این نشست مطرح شد، مشخص شد غضنفر رکن آبادی در جریان حادثه منا توسط آمبولانس عربستانی به بیمارستان منتقل شد.

وی افزود: بر اساس شواهد، شاهدان عینی این ماجرا، ایشان را در حالی که در قید حیات بودند، با آمبولانسی به بیمارستان منتقل شده اما بعد از این ماجرا خبر موثقی از وضعیت او وجود ندارد.


غضنفر رکن‌آبادی، سفیر سابق جمهوری اسلامی در لبنان

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز روز دوشنبه ۲۷ مهر از اینکه در میان تمام کشورهای اسلامی، تنها این ایران بود که به حادثه منا اعتراض کرد، به شدت انتقاد کرد.

رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به مسئولیت دولت عربستان در قبال جان ‌باختن هفت هزار مسلمان گفته بود: «پس از این حادثه باید صدای واحد و اعتراض دنیای اسلام بر می‌خاست اما متأسفانه به جز صدای جمهوری اسلامی ایران صدایی شنیده نشد.»

ساعاتی بعد از سخنان علی خامنه‌ای، وزیر امور خارجه عربستان سعودی ابراز امیدواری کرد که ایران با تغییر سیاست‌هایش از دخالت در امور کشورهای منطقه خودداری کند و در عین حال تهدید کرد که ریاض حتی آماده مقابله نظامی با اقدامات ایران است.

عادل الجبیر، در کنفرانس خبری مشترک با وزیر امور خارجه آلمان، گفت: «ما امیدواریم ایران سیاست‌هایش را تغییر دهد و دخالت در امور کشورهای منطقه، در سوریه، یمن، عراق و لبنان را متوقف کند».

به گفته وزیر امور خارجه عربستان سعودی، این کشور از تمام توان سیاسی، اقتصادی و نظامی» خود برای دفاع از حاکمیت و مردم‌اش در برابر اقدامات ایران استفاده خواهد کرد.

در حادثه منا در عربستان سعودی هزاران نفر کشته و ده‌ها نفر هم مفقود شده‌اند. عربستان سعودی تعداد قربانیان این حادثه را نزدیک به ۸۰۰ نفر اعلام کرده است اما مقامات ایران می‌گویند که تعداد قربانیان به مرز شش هزار نفر رسیده است.

تعداد کشته‌شدگان ایرانی این حادثه ۴۶۵ نفر اعلام شده است. غضنفر رکن‌آبادی، سفیر سابق جمهوری اسلامی در لبنان و علی‌اصغر فولادگر، رئیس دفتر اطلاعات راهبردی سپاه پاسداران و تعدادی دیگر نیز در این حادثه مفقود شده‌اند که همچنان خبری از آنها در دست نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وکلای توماج صالحی از نقض حکم اعدام او در دیوان عالی کشور خبر دادند

گزارشگر ویژه سازمان ملل: کشتار دهه شصت ممکن است «نسل کشی» قلمداد شود اما جنایات ایران فراتر است

بیانیه سه کشور اروپایی در محکومیت گام‌‌های هسته‌ای ایران؛ تهران بیانیه گروه ۷ را «مغرضانه» خواند