Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

احتمال حضور نیروهای روسیه در مرز تاجیکستان و افغانستان

احتمال حضور نیروهای روسیه در مرز تاجیکستان و افغانستان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به رهبران کشورهای آسیایی مرکزی هشدار داد که کشور آنها ممکن است مقصد بعدی شبه نظامیان اسلامگرایی باشد که از جنگ

آگهی

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به رهبران کشورهای آسیایی مرکزی هشدار داد که کشور آنها ممکن است مقصد بعدی شبه نظامیان اسلامگرایی باشد که از جنگ سوریه به افغانستان برگشته اند.

آقای پوتین این موضوع را در دیدار با سران جمهوریهای استقلال یافته آسیای مرکزی از شوروی عنوان کرد. کشور قزاقستان میزبان این اجلاس است.

رهبران ارمنستان، بلاروس و تاجیکستان هم در این نشست حضور دارند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه می گوید: «تروریستها از هر دسته و گروهی بیش از پیش قدرت گرفته اند و حتی برنامه های خود را برای گسترش بیشتر مخفی نمی کنند. یکی از اهداف آنها این است که در آسیای مرکزی بیشتر نفوذ کنند. این بسیار مهم است که بتوانیم به طور جمعی در برابر چنین برنامه ای بایستیم.»

شماری از تحلیلگران می گویند که امکان دارد نیروهای تحت رهبری روسیه بار دیگر در مرز تاجیکستان و افغانستان که مرزی طولانی است مستقر شوند.

معاون وزارت دفاع روسیه در پاسخ به خبرگزاری رویترز اعلام کرده است که گزینه حضور نظامی در مرز تاجیکستان را رد نمی کند.

نیروهای روسیه تا سال 2005 در مرز تاجیکستان با افغانستان حضور داشتند و از مرز محافظت می کردند. حدود شش هزار نیروی روس هم اکنون در پایگاهی در تاجیکستان مستقر هستند.

علاوه بر تاجیکستان، قزافستان، بزرگترین اقتصاد آسیای مرکزی و دومین تولید کننده نفت در کشورهای استقلال یافته از شوروی سابق پس از روسیه هم به تازگی درگیری با شبه نظامیان اسلامگرا را تجربه کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها