آغاز آزمایش واکسن ابولا روی داوطلبان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آغاز آزمایش واکسن ابولا روی داوطلبان

آزمایشگاه ویروس شناسی بیمارستان لاپاز مادرید در اسپانیا، در حال آزمایش نمونه ای از یک واکسن ابولا است. واکسنی که با توجه به بررسی های سازمان جهانی بهداشت باید صد در صد موثر باشد. آزمایش این واکسن بطور همزمان در ایالات متحده آمریکا نیز در حال انجام است و پیش از این چهار هزار نفر در کشور گینه مورد آزمایش قرار گرفته اند.

خوزه رامون آریباس، رئیس واحد افونت بیمارستان مادرید می گوید: «این واکسن، واکسنی است که تنها با یک دوز عمل می کند و احتمالا تنها واکسنی است که در مناطق آلوده استفاده خواهد شد. در صورت موفقیت در این آزمایشات، می توان آن را پیشرفت بزرگی در زمینه بیماریهای همه گیر دانست.»

ایکر والسس، یکی از چهل پزشک داوطلبی که این واکسن روی او آزمایش شده، می گوید: «من دچار تب ۳۷.۹ درجه شدم اما تب من هرگز به ۳۸ درجه نرسید و سپس این تب به همان سرعتی که دچارش شدم برطرف شد.»

از اواخر سال ۲۰۱۳ میلادی تا کنون حدود ۲۵هزار نفر بویژه در غرب آفریقا به ویروس ابولا آلوده شدند و یازده هزار نفر جان باختند. اگرچه پزشکان هر اقدامی را که در توانشان بود انجام داده اند تا از شیوع دوباره این بیماری جلوگیری کنند اما از آنجا که ویروس ابولا در مایعات بدن برای مدتی بسیار طولانی تر از حد انتظار فعال می ماند، همواره نگرانی از شیوع دوباره بیماری بویژه در جوامع آفریقایی وجود دارد.