پیشروی ارتش و گردانهای شیعیان در مرکز عراق

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پیشروی ارتش و گردانهای شیعیان در مرکز عراق

نیروهای حشد شعبی (بسیج مردمی) عراق به همراه نیروهای ارتش این کشور، مناطق وسیعی را در مرکز عراق از کنترل نیروهای داعش درآورده اند.

شبه نظامیان شیعه و از جمله نیروهای سپاه بدر عراق، از مهمترین اعضای حشد شعبی به شمار می روند. یگان های بسیج مردمی عراق- که از حمایت های ایران بهره می برند- پس از حمله گسترده داعش به عراق، به یکی از مهمترین نیروهای مبارزه با این گروه تروریستی بدل شده است.

عملیات اخیر ارتش عراق در نزدیکی شهر مرکزی بیجی انجام شده است. این شهر از نظر استراتژیک اهمیت زیادی دارد و در راه شهر موصل که بیش از یکسال در کنترل گروه دولت اسلامی قرار دارد، واقع شده است.

هادی عامری، یکی از فرماندهان شیعه حشد شعبی (بسیج مردمی) عراق می گوید: «هدف ما تنها آزادی پالایشگاه نفت بیجی نیست بلکه باید کل منطقه را پاکسازی کنیم.» او با اشاره به نقشه منطقه می افزاید: « ما پایگاه نظامی شهر صینیه (چینی) و شمال پالایشگاه را آزاد می کنیم و به طرف کارخانه کود شیمیایی پیشروی خواهیم کرد.»

حمله گسترده علیه مواضع داعش در حومه بیجی از چهارشنبه آغاز شده است و منطقه شمالی شهر کاملا در کنترل نیروهای نظامی دولت عراق است.