ترکیه به شناسایی عامل حمله آنکارا نزدیک شده است

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
ترکیه به شناسایی عامل حمله آنکارا نزدیک شده است

بسیاری از شهرهای ترکیه همچنان شاهد تشییع جنازه قربانیان کشتار روز شنبه آنکارا هستند و موجی از اندوه به همراه احساس خشم علیه حزب حاکم یعنی عدالت و توسعه، سرتاسر این کشور را فراگرفته است. روز دوشنبه معترضان خشمگین فریاد می زدند: «دولت قاتل باید حساب پس بدهد».

احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه حمله آنکارا را به داعش، پ کا کا و جبهه حزبی آزادیبخش خلق ترکیه نسبت داد: «این سه سازمان تروریستی مظنونان حمله هستند. اما وقتی به شیوه عملیاتی این حمله و روند اتفاقات می نگریم، در می یابیم که داعش متهم اصلی است.»

آقای داوود اوغلو در عین حال گفت ترکیه به شناسایی مظنون اصلی این حمله نزدیک شده است. حریت و برخی روزنامه های دیگر ترکیه نوشتند که فرد مظنون برادر عامل حمله انتحاری سوروچ در بیستم ژوئیه گذشته است. این فرد بعد از انفجار شهر کردنشین سوروچ در جنوب ترکیه ناپدید شده بود.

انفجار انتحاری روز شنبه در راهپیمایی صلح آمیز کردهای ترکیه در آنکارا دست کم ۹۷ کشته و بیش از ۵۰۰ مجروح بر جای گذاشت. با این حال احزاب کرد تعداد کشته شدگان را بیش از ۱۲۰ نفر اعلام می کنند. این حمله را بزرگترین و مرگبارترین عملیات تروریستی در تاریخ جمهوری ترکیه خوانده اند.