توافق اعضای اتحادیه اقتصادی«ترانس پاسیفیک» پس از هشت سال مذاکره

توافق اعضای اتحادیه اقتصادی«ترانس پاسیفیک» پس از هشت سال مذاکره
نگارش از Soroush Alavi

اعضای اتحادیه اقتصادی کشورهای حاشیه اقیانوس آرام «ترانس پاسیفیک» به یکی از بزرگترین توافقات تجارت آزاد طی بیست سال گذشته دست یافتند. کشورهای عضو این

اعضای اتحادیه اقتصادی کشورهای حاشیه اقیانوس آرام «ترانس پاسیفیک» به یکی از بزرگترین توافقات تجارت آزاد طی بیست سال گذشته دست یافتند.

کشورهای عضو این اتحادیه شامل ایالات متحده آمریکا، ژاپن، کانادا و ۹ عضو دیگر برای رسیدن به این توافق حدود هشت سال با یکدیگر مذاکره می کردند. جمعیت کشورهای عضو این اتحادیه جمعا به رقم ۸۰۰ میلیون نفر می رسد. ۴۰ درصد معاملات تجاری دنیا نیز مربوط به این اتحادیه اقتصادی است.

مایکل فرومن، نماینده تجاری ایالات متحده آمریکا در این اتحادیه و میزبان جلسه روز دوشنبه گفت: «امیدواریم این توافق تاریخی به ارتقاء سطح بهره وری، رشد اقتصادی، افزایش حقوق و دستمزدها، نوآوری، رقابت و سطح زندگی کمک کند و میزان فقر در کشورهای ما را کاهش داده و در شفافیت و اداره بهتر امور تجاری بازرگانی، بازار کار مناسب و محافظت از محیط زیست نقش داشته باشد.»

براساس گزارشها این موافقتنامه تجاری بازرگانی شامل مواردی چون هماهنگی و یکسان سازی قواعد گمرکی، کاهش مالیاتهای گمرکی، مالکیت فکری، واردات محصولات لبنی از استرالیا و نیوزیلند به کانادا همچنین واردات قطعات خودرو از ژاپن به ایالات متحده آمریکا می شود.

این توافق یک پیروزی برای باراک اوباما، رییس جمهوری ایالات متحده و دولت این کشور بشمار می رود که با تحکیم روابط تجاری خود با اعضای اتحادیه اقتصادی کشورهای حاشیه اقیانوس آرام تا حدودی می تواند نفوذ اقتصادی تجاری چین در این منطقه را کم رنگ کند.

مطالب مرتبط