Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اردوغان در استراسبورگ ترکهای اروپا را به رای دادن فراخواند

اردوغان در استراسبورگ ترکهای اروپا را به رای دادن فراخواند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز یکشنبه، در حضور بیش از ۱۲ هزار شهروند ترک در شهر استراسبورگ، نسبت به تهدید تروریسم در ترکیه هشدار داد. مخالفان

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز یکشنبه، در حضور بیش از ۱۲ هزار شهروند ترک در شهر استراسبورگ، نسبت به تهدید تروریسم در ترکیه هشدار داد.

مخالفان رئیس جمهوری ترکیه می گویند هدف وی از دیدار با شهروندان ترک در اروپا تبلیغ برای حزب عدالت و توسعه در انتخابات زودهنگام ترکیه است.

رجب طیب اردوغان در این دیدار در سخنانی گفت: «ما با تروریسم و تروریست ها مشکل داریم. سازمان تروریستی پ کا کا و حامی آن یعنی حزب دموکراتیک خلق ها نمی توانند خود را معرف و نمایندۀ برادران کرد ما بدانند.»

این برنامه توسط اتحاد ترک های اروپا برگزار شده بود و به گفتۀ سخنگوی شاخۀ جوانان این نهاد، حضور رئیس جمهوری ترکیه در جهت تبلیغ برای انتخابات پارلمانی پیش رو نبوده است.

معترضان به سیاست های رجب طیب اردوغان در مقابل هدف از این دیدار را کاملا سیاسی و در جهت تشویق ترک های اروپا به رای دادن به حزب عدالت و توسعه دانسته و تجمعی را در مقابل محل برگزاری این برنامه ترتیب داده اند.

سما کیبیچ کایا، از اعضای فدراسیون فرانسوی علویان ترکیه که در این تجمع اعتراضی شرکت کرده بود، می گوید: «حضور او در اینجا بی مورد است. به عنوان یک رئیس جمهور، او حق ندارد به اینجا بیاید و در قالب مبارزات انتخاباتی، برای ترک های ساکن اروپا تبلیغ کند.»

بر اساس آمار اعلام شده از سوی کنسولگری ترکیه در استراسبورگ، در حدود ۷۵ هزار نفر از شهروندان ترک تبار ساکن در شمال شرقی فرانسه برای حضور در این انتخابات ثبت نام کرده اند.

انتخابات پارلمانی ترکیه قرار است روز اول نوامبر در این کشور برگزار شود. اتباع ترک ساکن در اروپا زودتر از ساکنان ترکیه و از روز هشتم اکتبر می توانند با حضور در سفارتخانه های ترکیه رای خود را به صندوق ها بیاندازند.

در انتخابات قبلی که در روز هفتم ژوئن برگزار شد، حزب دموکراتیک خلق ها که از مدافعان حقوق کردها در این کشور است، توانست با ۷۹ کرسی به عنوان چهارمین حزب وارد پارلمان این کشور شود. پس از آنکه مذاکرات برای تشکیل دولت ائتلافی به نتیجه ای نرسید، نتایج این انتخابات لغو و روز اول نوامبر برای برگزاری مجدد انتخابات زودهنگام تعیین شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه قرارداد خرید ۴۰ فروند جنگنده‌ اف-۱۶ از آمریکا را امضا کرد

اردوغان از موضع پدرو سانچز در قبال جنگ غزه تشکر کرد

ونزوئلا و ترکیه بر سر استخراج و بهره برداری از معادن طلا توافقنامه امضا کردند