برگزاری مراسم تشییع اجساد بیش از یکصد زائر ایرانی کشته شده در واقعه منا

برگزاری مراسم تشییع اجساد بیش از یکصد زائر ایرانی کشته شده در واقعه منا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مراسم تشییع اجساد یکصد و چهار نفر از زائران ایرانی قربانی واقعه مراسم حج سال جاری در منا عربستان سعودی، روز یک شنبه در تهران برگزار شد. این مراسم

آگهی

مراسم تشییع اجساد یکصد و چهار نفر از زائران ایرانی قربانی واقعه مراسم حج سال جاری در منا عربستان سعودی، روز یک شنبه در تهران برگزار شد.

این مراسم ابتدا در دانشگاه تهران آغاز شد و سپس با حضور جمعیت زیادی که در خیابان انقلاب تجمع کرده بودند و شعارهایی در مخالفت با عربستان سعودی می دادند ادامه یافت.

مقام های ایران علت اصلی این واقعه را ضعف و اشتباه مقامات عربستان سعودی می دانند و آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران پیش از این در واکنش تندی عربستان را به برخودری «خشن و سخت» تهدید کرده بود.

یک زن شرکت کننده در این مراسم می گوید: «من ده روز است که از زندگی ساقط شده ام. من خودم عزیزی را از دست نداده ام اما واقعا دلم با خانواده های جان باختگان است. لعنة الله علی القوم الظالمین.»

یک زن دیگر شرکت کننده در این مراسم می گوید: «فقط آمده ام ابراز همدردی کنم با خانواده های این بندگان خدا. آنها هم بچه های کوچک داشته اند، فقط آمده ام به آنها تسلیت بگویم.»

مقامات عربستان سعودی تعداد کشته شدگان فاجعه منا را ۱۰۳۶ نفر اعلام کرده اند با اینحال مقام های ایران معتقدند که تعداد کشته ها بیشتر از آمار ارائه شده است. در این حادثه ۴۶۴ زائر ایرانی جانشان را از دست دادند.

جواد منتظری خبرنگار یورونیوز از تهران در گزارشی می گوید: «مردم ایران در حالی پیکر جان باختگان حادثه منا را تشییع کردند که مطالبه اصلی آنها تشکیل کمیته حقیقت یاب و پیگیری قضایی و محاکمه مسببان اصلی این حادثه است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عفو بین‌الملل: جمهوری اسلامی از تجاوز به عنوان ابزار سرکوب معترضان «زن، زندگی، آزادی» استفاده کرد

آیا وزیر خارجه عمان در سفر به تهران حامل پیام آمریکا برای ایران بود؟

پیروز مجتهدزاده: جمهوری اسلامی در قبال حماس باید کاری را بکند که پادشاه سابق در مورد اسرائیل کرد