کودتاچیان در بورکینافاسو سلاحهایشان را پس نمی دهند

کودتاچیان در بورکینافاسو سلاحهایشان را پس نمی دهند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

با وجود گذشت چند روز از انحلال گارد ریاست جمهوری در بورکینافاسو، کودتاچیان از به زمین گذاشتن سلاحهایشان خودداری می کنند. روز گذشته، ارتش که در

آگهی

با وجود گذشت چند روز از انحلال گارد ریاست جمهوری در بورکینافاسو، کودتاچیان از به زمین گذاشتن سلاحهایشان خودداری می کنند. روز گذشته، ارتش که در واگادوگو، پایتخت این کشور مستقر شده، اقدام به پرتاب چند موشک به مقر گارد سابق ریاست جمهوری کرد اما علیرغم این حمله، نیروهای کودتاچی از تخلیۀ این محل سرباز می زنند.

ژنرال گیلبرت دیندره، فرماندۀ کودتاچیان نیز از اعضای گارد سابق ریاست جمهوری خواسته است برای اجتناب از به راه افتادن حمام خود، سلاحهای خود را به زمین بگذارند. وی در گفتگوی تلفنی با خبرگزاری فرانسه اعلام کرده است که از این مقر خارج شده و خود را تسلیم دستگاه قضایی بورکینافاسو خواهد کرد.

مقامات ارتش بورکینافاسو می گویند حمله به مقر استقرار نیروهای کودتاچی هنوز پایان نیافته و تا زمانی که این افراد خود را تسلیم نکنند، محاصرۀ پایگاه «ناباکوم ایل» ادامه خواهد داشت.

همزمان و بنا به دستور مقامات این کشور، فرودگاه واگادوگو تا اطلاع ثانوی بسته خواهد ماند و همه پروازهای این فرودگاه لغو شده است.

اعضای گارد سابق ریاست جمهوری بورکینافاسو روز هفدهم سپتامبر به فرماندهی گلیبرت دیندره دست به کودتا علیه میشل کافاندو، رئیس دولت موقت این کشور زدند. گارد ریاست جمهوری این کشور به بلیز کمپائوره، به حمایت از رئیس دولت سابق این کشور که در سال گذشته مجبور به استعفا شد، دست به این کودتا زده اما گیلبرت دیندره، فرماندۀ این کودتا پس از مذاکرات صورت گرفته، کودتا را ملغی کرد و آن را اشتباهی بزرگ خواند.

رئیس دولت موقت بوکینافاسو که در زمان کودتا به سفارت فرانسه در واگادوگو پناه برده بود، مجددا به کاخ ریاست جمهوری این کشور بازگشته است.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری در ماه دسامبر در بورکینافاسو برگزار شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات مخالفان اسد در سیزدهمین سالگرد قیام؛ چهار کشور غربی: جنگ در سوریه تمام نشده است

آیا رئیس باند مخوف «باربیکیو» که خود را «رابین‌هود خدا ترس» می‌نامد قدرتمندترین فرد هائیتی است؟

تصاویری از فضای خشونت‌بار در «پورتو پرنس» هائیتی در پی گریختن هزاران زندانی