هند پرداخت طلب های نفتی ایران را آغاز می کند

هند پرداخت طلب های نفتی ایران را آغاز می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

به گزارش خبرگزاری رویترز، پالایشگاه های هندوستان در چند نوبت پول های مسدود شده مربوط به خرید نفت از ایران را آزاد می کنند. اولین مبلغ پرداختی ۷۰۰ میلیون دلار است که روز چهارشنبه ۸ مهرماه از طریق بانک مسقط در عمان به ایران پرداخت خواهد شد. آزاد شدن دارایی های مسدود شده ایران در هند، اجرای بخشی از توافق جامع هسته ای با ایران در جهت برداشته شدن تحریم های مالی و بانکی است.

بنا به توافق دو طرف در مردادماه سال جاری، بخشی از دارایی های بلوکه شده ایران در هند، معادل یک میلیارد و چهارصد میلیون دلار، قرار است در دو نوبت و هر نوبت هفتصد میلیون دلار به ایران بازگردانده شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، در زمان اوج تحریم ها ایران و هند به توافق رسیدند تا ۵۵ درصد از پول نفت ایران از طریق ارزهای خارجی به حساب بانکی ایران در “هالک بانک” ترکیه واریز شود و بقیه مبلغ با ارز روپیه به حساب ایران در بانک “یو سی او” هند ریخته شود تا از این مبلغ برای خرید کالاهای هندی و واردات استفاده شود. با این حال با اوج گرفتن تحریم ها، ترکیه از فوریه ۲۰۱۳ انتقال پول نفت ایران را متوقف کرد و پالایشگاه های هند راه جایگزینی برای پرداخت به ایران نیافتند.

گفته می شود مجموع بدهی های هند از پول های بلوکه شده به ایران شش و نیم میلیارد دلار است و به گزارش رویترز دولت هند از تیرماه گذشته از پالایشگاه های این کشور خواسته تا منابع ارزی لازم برای پرداخت این مبلغ به دلار و یورو را فراهم کنند.

خبرگزاری رویترز اضافه می کند که پس از دست یابی به توافق هسته ای ۱۴ ژوئیه بین ایران و شش قدرت جهانی، پیش بینی می شود اینگونه تحریم های مالی و بانکی علیه ایران تا سال ۲۰۱۶ برداشته شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحریم‌ها ایران را به بزرگترین خریدار چای هند تبدیل کرده است

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران وضع کردند

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟