تلفنهای هوشمند و نرم افزارها به کمک پناهجویان می آیند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تلفنهای هوشمند و نرم افزارها به کمک پناهجویان می آیند

فن آوریهای جدید همچون اسمارت فون یا تلفنهای هوشمند و نرم افزارهایی که هم امکان پیدا کردن راه و هم امکان تماس پناهجویان با یکدیگر و خانواده هایشان را فراهم می کند، یکی از ابزارهایی است که به کمک این افراد آمده، تا راحت تر به کشورهای مقصدشان برسند.

خالد، پناهجوی سوری، در ایستگاه راه آهن وین، می گوید: “دارم با واتس آپ با خانواده ام در مورد ترافیک و مشکلاتی که در خیابانها و مرزها هست صحبت می کنم.”

به لطف بعضی از شرکتها، تعدادی از این پناهجویان، سیم کارت، اینترنت مجانی و نرم افزارهایی به زبان خودشان دریافت کرده اند.

نینا کوو، هماهنگ کننده مجاری می گوید: “وقتی در ایستگاه کلتی بوداپست بودیم اپلیکیشنی را به پناهجویان نشان دادیم. برای مثال آنها از این طریق متوجه شدند که آلمان مرزش را کنترل می کند. آنها این اطلاعات را ابتدا از ما دریافت کردند چون این خبر از طریق این نرم افزار به زبان آنها ترجمه شد.”

آنها از طریق این نرم افزارها می توانند اطلاعاتی هم در مورد سمی بودن یا نبودن قارچهایی که در مسیر راه خود پیدا می کنند، بدست آورند زیرا تعدادی از این پناهجویان در روزهای اخیر با مصرف این قارچها دچار مسمومیت شده اند.

نورا شنودا، خبرنگار یورونیوز در بوداپست با بیان این که اسمارتفون برای پناهجویان صرفا یک ابزار گران قیمت نیست، می گوید: “اطلاعاتی که آنها از این طریق بدست می آورند نه فقط باعث صرفه جویی در وقت و پول آنها می شود، بلکه می تواند جانشان را هم نجات دهد.”