Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دولت موقت در بورکینافاسو قدرت را دوباره به دست می گیرد

دولت موقت در بورکینافاسو قدرت را دوباره به دست می گیرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ارتش بورکینافاسو روز دوشنبه وارد شهر واگادوگو، پایتخت این کشور شد. این در حالیست که مذاکرات میان حامیان دولت موقت و کودتاگران به رهبری ژنرال گیلبرت

آگهی

ارتش بورکینافاسو روز دوشنبه وارد شهر واگادوگو، پایتخت این کشور شد. این در حالیست که مذاکرات میان حامیان دولت موقت و کودتاگران به رهبری ژنرال گیلبرت دیندره ادامه دارد.

ورود ارتش به پایتخت بورکینافاسو و اعلام پایان دادن به کودتا در این کشور، موجی از شادی مردم واگادوگو را در پی داشت.

ارتش که حمایت خود را از رئیس دولت موقت اعلام کرده، از کودتاگران خواسته است سلاح های خود را زمین بگذارند و پیشنهادهای سیاسی ارائه شده از سوی ماکی سال، رئیس جموری سنگال را بپذیرند. رئیس جمهوری سنگال که ریاست سازمان همکاری های اقتصادی کشورهای آفریقای غربی را نیز به عهده دارد، بهمراه رئیس جمهوری بنین، به عنوان میانجی برای پایان دادن به شرایط کودتا در بورکینافاسو این مذاکرات را هدایت می کنند.

ژنرال گیلبرت دیندره، رهبر کودتاچیان در بیانیه ای با اشاره به پذیرش توافق مذکور اعلام کرد:«پس از توافق با مسئولان سازمان همکاری های اقتصادی کشورهای آفریقای غربی، این گروه متعهد می شود قدرت را به دولت موقت و مشروع این کشور بازگرداند.»

در طرح ارائه شده از سوی سازمان مذکور، قدرت دوباره به رهبران دولت غیرنظامی بازمی گردد و در مقابل، کودتاچیان نیز عفو می شوند.

در پی کودتایی که توسط بخشی از نیروهای گارد ریاست جمهوری به رهبری ژنرال گیلبرت دیندره در روز شانزدهم سپتامبر صورت گرفت، میشل کافاندو، رئیس دولت موقت این کشور به سفارت فرانسه در واگادوگو پناه برده است. کودتاگران روز چهارشنبۀ گذشته با ورود به جلسۀ هیات دولت، رئیس جمهور و تعدادی از اعضای کابینۀ دولت موقت بورکینافاسو را دستگیر کردند.

طی روزهای پس از این کودتا، درگیری هایی نیز میان حامیان دولت موقت و کودتاگران رخ داده است که در نتیجۀ آن دست کم ۱۰ نفر کشته شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران سیاسی در پرو؛ در پی یورش پلیس به خانه رئیس‌ جمهور شش وزیر استعفا کردند

دبیرکل سازمان ملل متحد: خطر تبدیل «حاکمیت قانون» به «حاکمیت بی‌قانونی» در جهان جدی است

پارلمان لبنان برای بار ششم در انتخاب رئیس جمهور ناکام ماند