دولت موقت در بورکینافاسو قدرت را دوباره به دست می گیرد

دولت موقت در بورکینافاسو قدرت را دوباره به دست می گیرد
نگارش از Euronews

ارتش بورکینافاسو روز دوشنبه وارد شهر واگادوگو، پایتخت این کشور شد. این در حالیست که مذاکرات میان حامیان دولت موقت و کودتاگران به رهبری ژنرال گیلبرت

ارتش بورکینافاسو روز دوشنبه وارد شهر واگادوگو، پایتخت این کشور شد. این در حالیست که مذاکرات میان حامیان دولت موقت و کودتاگران به رهبری ژنرال گیلبرت دیندره ادامه دارد.

ورود ارتش به پایتخت بورکینافاسو و اعلام پایان دادن به کودتا در این کشور، موجی از شادی مردم واگادوگو را در پی داشت.

ارتش که حمایت خود را از رئیس دولت موقت اعلام کرده، از کودتاگران خواسته است سلاح های خود را زمین بگذارند و پیشنهادهای سیاسی ارائه شده از سوی ماکی سال، رئیس جموری سنگال را بپذیرند. رئیس جمهوری سنگال که ریاست سازمان همکاری های اقتصادی کشورهای آفریقای غربی را نیز به عهده دارد، بهمراه رئیس جمهوری بنین، به عنوان میانجی برای پایان دادن به شرایط کودتا در بورکینافاسو این مذاکرات را هدایت می کنند.

ژنرال گیلبرت دیندره، رهبر کودتاچیان در بیانیه ای با اشاره به پذیرش توافق مذکور اعلام کرد:«پس از توافق با مسئولان سازمان همکاری های اقتصادی کشورهای آفریقای غربی، این گروه متعهد می شود قدرت را به دولت موقت و مشروع این کشور بازگرداند.»

در طرح ارائه شده از سوی سازمان مذکور، قدرت دوباره به رهبران دولت غیرنظامی بازمی گردد و در مقابل، کودتاچیان نیز عفو می شوند.

در پی کودتایی که توسط بخشی از نیروهای گارد ریاست جمهوری به رهبری ژنرال گیلبرت دیندره در روز شانزدهم سپتامبر صورت گرفت، میشل کافاندو، رئیس دولت موقت این کشور به سفارت فرانسه در واگادوگو پناه برده است. کودتاگران روز چهارشنبۀ گذشته با ورود به جلسۀ هیات دولت، رئیس جمهور و تعدادی از اعضای کابینۀ دولت موقت بورکینافاسو را دستگیر کردند.

طی روزهای پس از این کودتا، درگیری هایی نیز میان حامیان دولت موقت و کودتاگران رخ داده است که در نتیجۀ آن دست کم ۱۰ نفر کشته شده اند.

مطالب مرتبط