Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اقدامات پیش روی دولت جدید یونان

اقدامات پیش روی دولت جدید یونان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

الکسیس سیپراس رهبر حزب سیریزا بار دیگر برنده انتخابات یونان شد. او برای چهار سال آینده نخست وزیر یونان خواهد بود. در پارلمان جدید، قانوانگذاران با

آگهی

الکسیس سیپراس رهبر حزب سیریزا بار دیگر برنده انتخابات یونان شد. او برای چهار سال آینده نخست وزیر یونان خواهد بود.

در پارلمان جدید، قانوانگذاران با واقعیت دشوار شرایط یونان مواجه اند. آنها باید دست کم به ۳۱ درخواست بستانکاران یونان رای دهند. درخواست هایی که سیپراس ۱۳ ژوئیه گذشته در ازای دریافت برنامه نجات مالی جدید امضا کرده است.

دیمیتری سوتیروپولوس استاد علوم سیاسی در دانشگاه آتن با اشاره به اقدامات دشوار پیش روی دولت می گوید: «زمان بسیار کمی تا پایان سال باقی مانده و در این زمان کوتاه ما باید به بانک ها کمک کنیم تا ثبات پیدا کنند. اگر این اتفاق نیافتد این احتمال وجود دارد که گزینه نجات مالکیت (bail-in) انجام شود که بشدت سپردههای شهروندان یونانی در بانک های یونان را تحت تاثیر قرار می دهد.»

بر اساس توافق ماه ژوئیه، آتن قسط اول کمک مالی ۸۶ میلیارد یورویی را که بالع بر ۳ میلیارد یورو است در ماه نوامبر دریافت خواهد کرد و سپس مذاکرات برای تجدید ساختار بدهی های یونان آغاز می شود.

قبل از آنکه پارلمان افزایش مالیات بر درآمد کشاورزان از ۱۳ به ۲۶ درصد را تصویب کند که می تواند به اعتراضات جدی کشاورزان بیانجامد، نمایندگان پارلمان باید مالیات بر درآمد کارآفرینانان و شرکت ها را تا ۲۹ درصد افزایش دهند.

دولت جدید همچنین باید مشکلات پیش روی صندوق های بازنشستگی را حل کند اقدامی که باعث کاهش قابل توجه حقوق بازنشستگانی می شود که تاکنون شش سال سیاست ریاضتی را تحمل کرده اند. بعلاوه، حداقل حقوق بازنشستگی که برای سال ۲۰۱۵، ۳۶۰ یورواست بر اساس وضعیت تولید ناخالص داخلی و شاخص تورم محاسبه خواهد شد. اقدامی که می تواند بطور خودکار به کاهش حقوق بازنشستگی بیانجامد.

درباره شرایط یونان بعد از انتخابات با جیانیسیس استاماتیس خبرنگار یورونیوز در آتن گفتگو کرده ایم.

یورونیوز: میزان آرای سیریزا حتی از انتظارات خوشبین ترین اعضایش هم بیشتر بود و توانست زمین لرزه ای علیه حزب دموکراسی نوین ایجاد کند. چطور این رویداد اتفاق افتاد؟

استاماتیس جیانیسیس: «نتایج انتخابات بوضوح نشان می دهد که سیریزا و بطور ویژه الکسیس سیپراس برای اکثر رای دهندگان یونانی بسیار محبوب است. علی رغم این واقعیت که چپ رادیکال در ماه ژوئیه گذشته با نمایش یک عقب گرد سیاسی دیدنی شرایط دیکته شده بستانکاران بین المللی یونان را در عوض کمک های مالی جدید پذیرفت. اما سیریزا بار دیگر با کاندیدایی چون آقای سیپراس پای صندوق های رای رفت و در مبارزه با رقیبش آقای مئیماراکیس از حزب دموکراسی نوین که از نظر رای دهندگان خیلی پیرتر و محافظه کارتر از سیپراس بود، پیروز شد.»

یورونیوز: انشعاب در حزب سیریزا یکی از دلایلی بود که باعث شد الکسیس سیپراس دوباره در انتخابات شرکت کند. اما حزب وحدت مردم که از سیریزا جدا شد نتوانست وارد پارلمان شود. دقیقا چه اتفاقی افتاد؟

استاماتیس جیانیسیس: «اینکه حزب وحدت مردم نتوانست وارد پارلمان شود شگفتی آور بود. گرچه وقتی اقای سیپراس با شرایط معامله جدید برای کمک های مالی از سوی کشورهای بستانکار موافقت کرد کم و بیش یک چهارم نمایندگان و کادرهای حزب سیریزا در پارلمان قبلی، حزب را ترک کردند. با این حال این حزب شورشی خودش را میان سیریزا و جریان اصلی حزب کمونیست یونان گرفتار دید در حالیکه دیگر مخالفان کمک های مالی انتخاب کردند که از رای دادن به این حزب پرهیز کنند و نتیجه این شد که آنها نتوانستند وارد پارلمان شوند.»

یورونیوز: آقای سیپراس اصرار دارد که دولت را با کمک حزب راست گرای یونانی های مستقل تشکیل دهد. چرا او به این اتحاد ایدئولوژیک نامقدس تکیه کرده در حالیکه حتی اگر حزب دموکراسی نوین را که از سیپراس برای معامله با بستانکار بین المللی حمایت کرد، کنار بگذاریم، دست کم سه حزب از میانه و میانه چپ در اپوزیسیون وجود دارند؟

استاماتیس جیانیسیس: «اگرچه از نظر ایدئولوژیک همکاری با حزب یونانی های مستقل ناسازگار به نظر می رسد اما در این وضعیت برای آقای سیپراس انتخاب امن تری است. او می خواهد بر طیف های مرکز و چپ در فضای سیاسی یونان سلطه داشته باشد. همکاری با یک حزب راست گرا او را مطمئن می کند که در این مرحله دست کم مجبور نیست که قدرت را با احزابی که از نظر ایدئولوژیک به او نزدیک هستند تقسیم کند. اگر چه در آینده شگفت زده نخواهیم شد اگر سیریزا برای اینکه نقش اصلی را در طیف چپ یونان داشته باشد، چنین ائتلاف هایی را با دیگران نیز شکل دهد.»

یورونیوز: آقای سیپراس اعلام کرده است که پیروزی دوباره به او این فرصت را می دهد که چشم انداز دولتش را روشنتر بیان کند. او گفته که دولت بسرعت کار را آغاز می کند. با اصلاحات دشواری که باید بسرعت در کشور اعمال شود، چه چشم اندازی پیش روی دولت جدید یونان قابل مشاهده است؟

استاماتیس جیانیسیس: «یک ماه و نیم آینده برای دولت جدید دوره سختی خواهد بود. چندین لایحه ریاضتی ناشی از توافق ماه ژوئیه با بستانکاران یونان باید توسط پارلمان تصویب شود. همه اینها آسان نخواهد بود زیرا این بار آقای سیپراس یک اپوزیسیون کامل را رو در روی خود در پارلمان دارد. از سوی دیگر دوره سختی برای او خواهد بود زیرا گروههای مختلفی از شهروندان معترض که مخالف سیاست های ریاضتی هستند به خیابان ها خواهند آمد. آنها به نقض حقوق اجتماعی و حرفه ای شان بخاطر شرایط اعمال شده توسط وام دهندگان بین المللی اعتراض خواهند کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آغاز شمارش آرای بزرگ‌ترین انتخابات جهان؛ نارندرا مودی در آستانه سومین دوره نخست‌وزیری هند قرار گرفت

اعلام نتایج رسمی انتخابات آفریقای جنوبی؛ پایان حاکمیت یکپارچه حزب متبوع نلسون ماندلا پس از ۳۰ سال

متحدان عمران خان بیشترین کرسی‌ها را در پارلمان آینده پاکستان خواهند داشت