اختیارات تازه پلیس اسرائیل برای مقابله با معترضان فلسطینی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اختیارات تازه پلیس اسرائیل برای مقابله با معترضان فلسطینی

در پی تشدید درگیری ها بین معترضان فلسطینی و پلیس اسرائیل، کابینه اسرائیل اختیارات تازه ای به پلیس این کشور برای مقابله با معترضان داد. بر اساس مقررات جدید، نیروهای پلیس از این پس اجازه دارند تا، در صورت تهدید جان شهروندان از سوی معترضانی که سنگ یا مواد آتشزا پرتاب می کنند، با گلوله جنگی با آنان مقابله کنند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در این باره گفت: «پرتاب سنگ و مواد آتشزا می تواند مرگبار باشد، اینها می توانند به مرگ شهروندان منجر شوند، و عملاً هم شده اند.» هفته گذشته یک اسرائیلی بر اثر یک سانحه رانندگی ناشی از سنگ پراکنی کشته شده بود.

از سوی دیگر، ساریت میچل، سخنگوی «بتسلیم» که از سازمان های مستقل مدافع حقوق بشر در اسرائیل به شمار می رود، مقررات جدید را محکوم کرده و می گوید: «این رویکرد، یعنی استفاده از زور و فقط زور، مجازات جمعی، و نگاه به شدت امنیتی به مسائل و مشکلات، به نظر ما هم غیرقانونی و هم غیراخلاقی است.»

همزمان، معترضان فلسطینی امروز در شهر جنین در کرانه باختری با پلیس اسرائیل درگیر شده اند. در روزهای گذشته منطقه مسجد الاقصی در بیت المقدس شرقی شاهد درگیری های گسترده بین معترضان و سنگ پرانان فلسطینی و نیروهای اسرائیلی بود.