تصویب لایحه جنجالی اصلاحات امنیتی ژاپن

تصویب لایحه جنجالی اصلاحات امنیتی ژاپن
نگارش از امید لهبی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پارلمان ژاپن روز شنبه لایحه جنجالی اصلاحات امنیتی را با صد و چهل و هشت رای موافق در برابر نود رای مخالف تصویب کرد. این قانون به دولت ژاپن اجازه می

آگهی

پارلمان ژاپن روز شنبه لایحه جنجالی اصلاحات امنیتی را با صد و چهل و هشت رای موافق در برابر نود رای مخالف تصویب کرد.

این قانون به دولت ژاپن اجازه می دهد تا نظامیان را برای شرکت در عملیات برون مرزی و دفاع از متحدان به خارج از کشور اعزام کند. اقدامی که مهمترین تغییر در سیاست نظامی ژاپن از پایان جنگ جهانی دوم تا کنون محسوب می شود. اگرچه این لایحه با مخالفت شدید بسیاری مردم و گروههای مخالف دولت روبرو شد اما شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن چنین تغییری را برای دفاع از “منافع ملی” و “دفع تهدید” از سوی همسایگان از جمله چین ضروری دانست. وی گفت: «این قانون برای حفاظت از مردم ژاپن و زندگی مسالمت آمیز آنها و نیز جلوگیری از جنگ لازم است. به باور من پایه های قانونی برای تحویل یک کشور آرام به فرزندانمان و نسل های آینده پی ریزی شده اند.»

در مقابل، کاتسویا اوکادا، رهبر حزب مخالف، دولت را به “نادیده گرفتن انقادها و مخالفت ها” متهم کرد و سیاست های نظامی جدید را موجب “خدشه دار شدت دموکراسی و قانون اساسی صلح آمیز ژاپن” دانست.

همزمان با رای گیری، هزاران نفر از مخالفان لایحه امنیتی در مقابل پارلمان ژاپن دست به تظاهرات زدند. در هفته های اخیر، تقریبا هر روز دهها هزار نفر در اعتراض به تغییر سیاست های نظامی به خیابان ها آمده اند. به باور معترضان چنین قانونی سیاست صلح طلبانه ژاپن را به خطر می اندازد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بزرگداشت یاد قربانیان حمله اتمی به ناگاساکی همزمان با افزایش نگرانی‌ها از وقوع طوفان در ژاپن

هفتادوهشتمین سالگرد بمباران اتمی هیروشیما؛ نخست‌وزیر ژاپن از «تهدیدات هسته‌ای روسیه» ابراز تاسف کرد

۷ اثر هنری از اگون شیله به وارثان مالک یهودی‌ آن که در هولوکاست کشته شده بود، بازگشت