Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تلاش ایران و غرب برای بهبود روابط اقتصادی

تلاش ایران و غرب برای بهبود روابط اقتصادی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در پی توافق هسته ای وین، سفرهای نمایندگان سیاسی و اقتصادی کشورهای مختلف، به ویژه دولتمردان و بازرگانان اروپایی به ایران افزایش چشمگیری داشته است. در ماه های اخیر و در راستای گسترش روابط چندجانبه، هیات هایی از آلمان و فرانسه و اتریش و اسپانیا به ایران رفته اند.

مقامات ایرانی نیز بارها در سفرهای گوناگون مدیران و کارآفرینان بین المللی را به حضور و فعالیت در ایران تشویق کردند بلکه با کاهش تنش های سیاسی و رفع تحریم های بین المللی بر میزان سرمایه گذاری های خارجی افزوده و اقتصاد شکننده ایران تقویت شود.

هیات اقتصادی فرانسه

با گذشت نزدیک به دو ماه از سفر لوران فابیوس، ویزر خارجه فرانسه به تهران گزارش شده است که هیاتی ۱۵۰ نفره از صاحبان شرکت های مطرح و صنایع بزرگ فرانسوی یکشنبه راهی تهران هستند. استفان لوفول، وزیر کشاورزی و ماتیاس فکل، وزیر مشاور در امور بازرگانی خارجی و جهانگردی این هیات را در سفری که قرار است تا روز چهارشنبه ادامه یابد، همراهی می کنند.

مطابق برنامه اعلام شده، این هیات در تهران با مقامات سیاسی و اقتصادی دیدار خواهد کرد و پس از برگزاری یک رشته نشست های تخصصی در زمینه تجارت خارجی، جهانگردی، مسکن، صنعت، بیمه و بهداشت و درمان، حمل و نقل و امور بانکی، سفری هم به مشهد می کنند و با مسئولان آستان قدرس رضوی در مورد همکاری های اقتصادی دوجانبه گفتگو خواهند کرد.

محمدرضا نجفی منش، عضو هیات مدیره اتاق مشترک ایران و فرانسه در گفتگو با روزنامه «دنیای اقتصاد» با اشاره به اینکه مدیران فرانسوی در ماه های آتی دست کم سه بار به ایران سفر خواهند کرد، گفته است که هیات نخست که روز یکشنبه وارد تهران می شود از «انجمن کارفرمایان بزرگ فرانسه» (MEDEF) است که متشکل از شرکت های بزرگ فرانسوی نظیر توتال و آلستون است و ۱۰ روز پس از سفر این هیات، گروهی متشکل از ۴۳ قطعه ساز فرانسوی نیز برای توسعه همکاری ها در عرصه صنعت خودرو به ایران سفر می کنند.

هیات اقتصادی نیوزیلند

همزمان گزارش شده است که به زودی یک هیات تجاری نیوزیلندی نیزرهسپار تهران خواهد شد. تارنمای روزنامه «نیوزیلند هرالد» روز پنجشنبه به نقل از مقام های این کشور نوشته است که موری مک کولی، وزیر خارجه نیوزیلند، به منظور توسعه روابط با ایران سفر جمعی از مدیران شرکت های مهم کشور متبوعش را به تهران تدارک می بیند. تاریخ دقیق این سفر هنوز اعلام نشده است.

افزایش همکاری های نفتی با روسیه

در این میان، مقام های ایرانی و روس ازاحتمال امضای تفاهمنامه ای برای توسعه همکاری های نفتی خبر دادند. امیرحسین زمانی نیا، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت، روز پنجشنبه اعلام کرده است که پس از دیدار بیژن زنگنه و واگت آل اکبروف، مدیرعامل شرکت لوک اویل (Lukoil)، طرفین بر سر امضای یک تفاهنامه اولیه به توافق رسیده اند. به گفته زمانی نیا این شرکت بزرگ نفتی روسیه که فعالیت های گسترده ای در بیش از ۴۰ کشور دارد، «برای حضور در بحث بهبود و افزایش تولید میدان های نفتی ایران اعلام آمادگی کرده است.» افزایش برداشت و اکتشاف نفت خام و همچنین خرید نفت و فرآورده نفتی ایران از جمله موضوعاتی بوده است که در جریان گفتگوهای حول این تفاهمنامه، مطرح شده است.

فروش نفت به آفریقای جنوبی

سیدمحسن قمصری، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران نیز روز گذشته اعلام کرده بود که در پی انجام برخی مذاکرات با مقام های آفریقای جنوبی، پیش سندی برای فروش نفت به این کشور فراهم شده است. قمصری بابیان اینکه «شرایط بازار اروپا نسبت به سه سال قبل تغییرات زیادی داشته است، برخی پالایشگران از دور خارج شده اند و سرمایه گذاران جدیدی به جمع پالایشگران پیوسته اند.» ابراز امیدواری کرده است که پس از رفع تحریم های بین المللی، آفریقای جنوبی نخستین خریدار جدید نفت ایران باشد. وی همچنین گفته است که «اکثر کشورهایی که پیش تر قرارداد خرید نفت از ایران داشته اند خواستار از سرگیری قراردادهای پیشین هستند.» و با توجه به اینکه مشتریان غیرسنتی ایران نیز رو به رشد است، این کشور می تواند «به یکی از عرضه کنندگان اصلی میعانات گازی در جهان» تبدیل شود.

بهبود روابط اقتصادی با اروپا

افزایش رفت و آمدهای مدیران شرکت های خارجی و گسترش رایزنی های مقامات ایرانی به منظور بازسازی اعتماد از دست رفته مشتریان پیشین و جلب نظر مشتریان نو در حالی رخ می دهد که غرب به ویژه کشورهای اروپایی در تلاش هستند که از دو بحران دشوار رهایی یابند؛ بحران اقتصادی که از سال ۲۰۰۸ تاکنون بسیاری از کشورهای اروپایی را با مشکلات فراوانی روبرو کرده است از یک سو، اختلاف های جدی و تنش های مداوم با روسیه بر سر بحران اوکراین از سوی دیگر اروپاییان امیدوارند بهبود روابط با ایران به این منجر شود که بازار اقتصادی ایران که در سال های اخیر تا حد زیادی تحت نفوذ محصولات چینی و سرمایه گذاری های روسی بوده، بیشتر به روی آنها باز شود و همزمان دسترسی به نفت و گاز ایران از وابستگی آنها به گاز روسیه بکاهد.

کمیسیون اروپا در تازه ترین ارزیابی ای که به نقل از «وال استریت جورنال» هفته پیش منتشر کرده است، بر این باور است که اروپا می تواند تا پایان دهه آینده یعنی در سال ۲۰۳۰ بین ۲۵ تا ۳۵ میلیارد متر مکعب گاز از ایران وارد کند.

به این ترتیب و با توجه به اینکه روسیه سالانه ۱۳۰ میلیارد متر مکعب گاز به اروپا صادر می کند، ایران قادر خواهد بود که بخش قابل توجهی از نیاز قاره سبز را در این زمینه تامین کند و به یکی از اصلی ترین صادرکنندگان گاز به اروپا تبدیل شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قطعنامه خود علیه ایران را صادر کرد

گفتگوی بورل و امیرعبداللهیان در آستانه سفر گروسی؛ رئیس دیپلماسی اروپا به وزیر خارجه ایران چه گفت؟

سعید لیلاز به یورونیوز: تحریم‌های اتحادیۀ اروپا به سود بناپارتیسم در ایران است