Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

هر آنچه که باید در باره انتخابات زودهنگام پارلمانی یونان بدانیم

هر آنچه که باید در باره انتخابات زودهنگام پارلمانی یونان بدانیم
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تاریخ، روز و ساعت برگزاری رای گیری روز یکشنبه بیستم سپتامبر از ساعت هفت صبح به وقت محلی (شش صبح به وقت اروپای مرکزی) آغاز و در ساعت نوزده به وقت

آگهی

تاریخ، روز و ساعت برگزاری رای گیری روز یکشنبه بیستم سپتامبر از ساعت هفت صبح به وقت محلی (شش صبح به وقت اروپای مرکزی) آغاز و در ساعت نوزده به وقت محلی (هجده به وقت اروپای مرکزی) پایان خوتاهد یافت.

اهمیت این انتخابات
اندکی آشنایی با حوادث و رویدادهای پیش و پس از انتخابات ماه ژانویه در یونان می تواند نشان دهد چرا انتخابات پیش رو در این کشور از اهمیت خاصی برخوردار است.

دولت ائتلافی آنتونیس ساماراس ماه دسامبر سال گذشته پس از ناکامی در انتخاب رئیس جمهور منحل و به ناچار انتخابات زودهنگام پارلمانی ماه ژانویه در این کشور برگزار شد. پارلمان جدید یونان مسئولیت تعیین رئیس جمهور، دولت جدید را بر عهده گرفت تا نخست وزیر جدید یونان هرچه زودتر کار بررسی دومین برنامه نجات مالی کشور را که مهلت انقضای آن سی و یک دسامبر اعلام شده بود، آغاز کند.

با توجه به نبود اتفاق نظر لازم در پارلمان یونان برای انتخاب رئیس جمهور، ساماراس خواستار تعویق دو ماهه مهلت دومین برنامه کمک مالی شد. با پیروزی سیریزا در انتخابات ماه ژانویه دولت جدید و چپگرای یونان در یک ماموریت فشرده و دو ماهه ماموریت یافت کار بررسی این برنامه را تنها تا دو مارس به پایان برساند.

با این وجود الکسیس سیپراس و وزیر دارایی اش یانیس واروفاکیس تصمیم گرفتند گفتگو با طرف های اروپایی و طلبکاران بین المللی را با رویه ای بسیار متفاوت از اسلاف خود در پیش گیریند. آنها مخالف اجرای ریاضت اقتصادی بودند که پیش شرط اروپائیان برای گذر از برنامه دوم و دریافت کمک های مالی بیشتر بود.

روز بیستم فوریه یونان و کشورهای حوزه یورو بر سر تمدید مهلت بازپرداخت وام های آن کشور به توافق رسیده اند. مذاکرات برای رسیدن به این توافق در بروکسل انجام شد و در جریان آن، وزیران اقتصاد و دارایی کشورهای حوزه یورو موافقت کردند که فرصت یونان را برای بازپرداخت وام هایش چهار ماه دیگر تمدید کنند. در مقابل یونان نیز متعهد شد فهرست اصلاحات مورد نظر طرف های خود را هرچه زودتر تهیه و در اختیار آنها قرار دهد. در همین زمان با فروکش کردن چشمگیر نقدینگی در یونان «گرکسیت» یا احتمال خروج یونان از منطقه پولی یورو باردیگر مطرح شد. سیپراس اما ناگهان در چرخشی ناگهانی تصمیم برای قبول اصلاحات مورد نظر طلبکاران را در یونان به همه پرسی گذاشت و از مردم این کشور خواست به طرح پیشنهادی اروپائیان و طرف های بین المللی رای منفی بدهند. بدین ترتیب مذاکرات میان دو طرف عملا تا مشخص شدن نتیجه همه پرسی متوقف شد.

با بحران ایجاد شده در روابط یونان و اروپا که خطر از دست رفتن منابع مالی این کشور را به همراه داشت بسیاری شروع به خروج سرمایه های خود از بانک ها کردند. دولت نیز بلافاصله سیاست کنترل سرمایه های را به اجرا گذاشت و برداشت از حساب های بانکی را به سقف شصت یورو در روز محدود کرد.

انتخابات یونان در داخل و خارج این کشور با برداشت های مختلفی روبرو شد. بسیاری آنرا یک رای گیری برای خروج و یا ماندن در حوزه یورو تلقی کردند. در حالی که رسانه های یونانی آشکارا از رای «آری» حمایت می کردند حدود شصت و دو درصد از مردم یونان در همه پرسی یاد شده رای «نه» را به صندوق ها ریختند.

آنتونیس ساماراس رئیس حزب محافظه کار دمکراسی نوین نتیجه همه پرسی را یک شکست برای خود تلقی کرد و از سمتش استعفا داد. پس از آن وانجلیس میماراکیس سکان هدایت این حزب را در دست گرفت. واروفاکیس وزیر دارایی وقت یونان دومین قربانی همه پرسی معروف این کشور بود. او که همچنان مصمم به مخالفت با طرح پیشنهادی اروپا بود از سمتش استعفا داد و سیپراس برای نرم کردن مواضع کشورش در برابر طلبکاران اوکلید ساکالوتوس را جایگزین وی کرد.

انتخاب ساکالوتوس از سوی اروپائیان که روابط بسیار سرد و تنش آلودی با واروفاکیس داشتند، مورد استقبال قرار گرفت. گفتگوها میان هیئت جدید مذاکره کننده یونان و طرف های بین المللی به سرعت به سمت رسیدن به یک توافق پیش رفت و صبحگاه سیزدهم ژوئیه پس از هفده ساعت مذاکره متوالی در بروکسل توافق میان طرفین حاصل شد. بر اساس این توافق یونان به ازای انجام اصلاحات ساختاری و در پیش گرفتن سیاست های ریاضتی بسیار سختگیرانه کمکی سه ساله به ارزش هشتاد و شش میلیارد یورو دریافت می کند. آنچه در این توافق بر آن تاکید شده است دقیقا همان چیزی است که سیریزا و سیپراس قبل از انتخابات به شدت با آن مخالفت کرده بودند.

امضای این توافقنامه که در واقع انتخابی بود میان تن دادن به پروتکل تعیین شده در منطقه یورو و خروج از این منطقه، بحرانی را در درون سیریزا ایجاد کرد. تصویب توافق بروکسل در پارلمان یونان به لطف همراهی احزاب اپوزیسیون انجام شد و بسیاری از نمایندگان حزبی که سیپراس ریاست اش را برعهده داشت، به این توافق رای ندادند. اختلاف درون حزبی و انشعاب بسیاری از اعضا سبب شد تا سیپراس روز بیستم اوت از سمت نخست وزیری استعفا دهد. او در پی کسب اعتبار مجدد در انتخابات پارلمانی پیش رو است تا بتواند مفاد توافقنامه بروکسل را بدون هرگونه مانع و با همراهی یاران جدید اش اجرایی کند.

چگونگی فرایند انتخابات
سن قانونی برای رای دادن در یونان از هجده سالگی شروع می شود و افراد تا سن هفتاد سالگی می توانند در انتخابات شرکت کنند. هیچ مجازاتی برای افرادی که از رای دادن خودداری می کنند، تعیین نشده است.

پارلمان یونان سیصد کرسی دارد. دویست و پنجاه کرسی از سیصد کرسی به صورت تناسبی توزیع می شود. پنجاه کرسی باقی مانده به حزبی واگذار می شود که اکثریت مطلق آرا را بدست آورده است. قانون انتخاباتی در یونان قائل به این نکته است که پنجاه کرسی تنها به حزب برتر و نه ائتلاف برتر تعلق گیرد. بر این اساس در هر ائتلاف رای کسب شده توسط هر حزب ملاک قرار می گیرد.

اکثریت مطلق پارلمان تنها در صورت کسب ۱۵۱ کرسی از سیصد کرسی پارلمان توسط حزب و یا ائتلافی از احزاب حاصل می شود.

احزاب و نامزدها و بازیگران اصلی انتخابات – ائتلاف چپ رادیکال موسوم به سیریزا به رهبری الکسیس سیپراس /http://www.syriza.gr

- حزب دمکراسی نوین به رهبری وانجلیس میماراکیس /http://www.nd.gr

- حزب چپ پوپولیست موسوم به وحدت مردمی که شاخه ای منشعب از سیریزا به رهبری پاناگیوتیس لافازانیس است

- حزب راست افراطی فجر طلایی به رهبری نیکوس میخالولیاکوس /http://www.xryshaygh.com

آگهی

-حزب میانه موسوم به رودخانه به رهبری استاوروس تئودوراکیس /http://www.topotami.gr

- حزب کمونیست یونان به رهبری دیمیتریس کوتسومپاس /http://www.kke.gr

- حزب سوسیالیست پان هلنیک موسوم به پاسوک به رهبری فوفی گنیاماتا /http://www.pasok.gr

- حزب چپ دمکراتیک موسوم به دیمار به رهبری تاناسیس تئوهاروپلوس /http://www.dim-ar.gr

گفتنی است احزاب پاسوک و دیمار قرار است تحت ائتلافی به نام ائتلاف دمکراتیک در این انتخابات شرکت کنند. رهبری این ائتلاف بر عهده گنیاماتا رئیس حزب پاسوک است.

آگهی

- حزب یونانی های مستقل به رهبری پانوس کامنوس /http://www.anexartitoiellines.gr

- اتحاد میانه که یک حزب چپ میانه رو است و رهبری آنرا واسیلیس لوانتیس بر عهده دارد

- زئو کونستانتوپولو رئیس پارلمان و پروکوپیس پاولوپلوس رئیس جمهور یونان از جمله دیگر بازیگران این انتخابات خواهند بود.

نکات برجسته کمپین های انتخاباتی و مواضع نامزدهای احزاب
در کشوری که از بحران شدید مالی رنج می برد و سومین برنامه کمک بین المللی خود را دریافت کرده است، طبیعی است که اقتصاد مهمترین محور کمپین های انتخاباتی باشد. مواضع چهره های مهم انتخاباتی را در این مورد به اختصار بررسی می کنیم.

سیپراس: «ما انتخاب دیگری جز به اجرا درآوردن توافقنامه دوازدهم ژوئیه نداریم. راه جایگزینی وجود ندارد. ما باید راهی بیابیم که بتوانیم سیاست های ریاضتی را به گونه ای سهل تر و با تبعات منفی کم تر به اجرا گذاریم. امیدوارم تا پایان سال جاری بتوانیم مذاکرات در باره کاهش بدهی ها را آغاز کنیم. ما به دنبال اکثریت مطلق هستیم و نمی توانیم با احزابی که در گذشته سهمی در تباهی اقتصاد یونان داشته اند، همکاری کنیم.»

آگهی

میماراکیس: «ما طرفدار اصلاحات هستیم و از این جهت از توافق حمایت می کنیم. سیپراس اعتبار خود را از دست داده است زیرا برخلاف آنچه در ژانویه وعده داده بود، عمل کرده است. او هفت ماه در مذاکرات وقت تلف کرد و در نهایت به جایی رسید که دولت قبل به زحمت خود را به آن رسانده بود. به دلیل آنکه احتمال اینکه حزبی اکثریت مطلق را بدست آورد وجود ندارد ما حاضر به همکاری برای اجرای اصلاحات و رساندن کشور به نقطه خود اتکایی هستیم.»

لافازانیس، حزب وحدت مردمی: «ما با هرگونه پروتکل مخالفیم و آنرا نوعی تحمیل و دخالت در سیاست های مالی کشور می دانیم. بنابر این از هر ایده با مضمون محکومیت یکجانبه بدهی ها و ملی کردن بانک ها حتی اگر به معنی خروج از منطقه یورو نیز تلقی شود، حمایت می کنیم. ما از آن چیزی دفاع می کنیم که سیریزا پیش از انتخابات ژانویه نمادش بود اما به آن خیانت کرد.»

نیکوس میخالولیاکوس، حزب فجر طلایی: «همه سیاستمداران کثیف و جانی اند و باید محاکمه شوند. ما تنها قدرت سیاسی واقعی یونان هستیم و از روح رای دهندگان یونانی سخن می گوئیم. ایده های ما مستقیما از بنیانگذاران یونان قدیم وام گرفته شده به همین جهت نمی توانیم مهاجرین را در یونان بپذیریم . ما مخالف هرگونه توافق با وام دهندگان هستیم زیرا از دید ما انها رباخوارند.»

تئودوراکیس، حزب رودخانه یا پوتامی: «ما موافق اصلاحات و مخالف هرگونه فساد هستیم. این فساد است که یونان را به این روز انداخته است. اقتصاد لیبرال باید در سیاست های مالی یونان محور و اساس قرار گیرد اما در عین حال باید آنهایی را که بیش از دیگران تحت تاثیر بحران قرار دارند فراموش نکرد. ما گرایش مشخص سیاسی نداریم. نه چپ هستیم نه راست. تنها از دولتی حمایت می کنیم که بتواند در این دوران حساس به کشور کمک کند.»

کوتسومپاس، حزب کمونیست یونان: «ما از همه می خواهیم که متحد شوند و با شورش کلیه امکانات تولید را تحت کنترل خود بگیرند. صرف بازگشت به واحد پول ملی کافی نیست. جامعه یونان به اصلاحات رادیکال به سمت سوسیالیسم ناب نیاز دارد. آرمانی که در آن کارگران تحت فرمان روسا نخواهند بود و چرخه تولید توسط خود کارگران اداره می شود. ما از هیچ دولتی حمایت نمی کنیم و در هیچ کابینه ای شرکت نخواهیم کرد زیرا همه آنها طرفدار اتحادیه اروپا و از هواداران کاپیتالیسم هستند.»

آگهی

گنیاماتا، ائتلاف دمکراتیک: «زمان دولت تک حزبی در یونان به پایان رسیده است. ما در پی تغییر آرایش قدرت سیاسی در یونان هستیم و می خواهیم پس از سیریزا و دمکراسی نوین با صدای حقیقت و عدالت سومین قطب موثر در تشکیل دولت آینده یونان باشیم. ما در گذشته اشتباه هایی داشته ایم اما اینک در مسیری روشن قرار گرفته ایم و می خواهیم جبران کنیم. اصلاحات باید به گونه ای اجرا شود که کمترین هزینه و سختی را برای مردم یونان به همراه داشته باشد.»

پانوس کامنوس، حزب یونانی های مستقل: «ما به عنوان شرکای سیریزا وارد دولت شدیم و به این همکاری ادامه خواهیم داد. ما خواهان آن هستیم که سیاست مداران کثیف و فاسد از صحنه سیاست یونان خارج و به درون زندان ها منتقل شوند. ما صدای راست در یک دولت چپگرا هستیم و با سیریزا در این خصوص که باید به سختی ها پایان داد هم رای هستیم. در ضمن آلمان ها خیلی شرورند.»

واسیلیس لوانتیس، اتحاد میانه: «سیاستمداران یونان همگی به رای دهنگان خیانت کردند. ما باید در منطقه یورو بمانیم اما اصلاحاتی که از ما کشوری پاک و درست می سازد را اجرایی کنیم. اگر من انتخاب شوم ظرف دو ماه کشور را از طرح نجات اقتصادی خارج می کنم زیرا به خوبی رهبران اروپایی را می شناسم. ما مدتها بالاتر از استاندارها زندگی کردیم و این بحران بهایی است که امروز باید آنرا بپردازیم.»

ترکیب کنونی پارلمان یونان
سیریزا در انتخابات ماه ژانویه تنها دو کرسی تا کسب اکثریت مطلق پارلمان فاصله داشت. این حزب با کسب ۱۴۹ کرسی برای به دست آوردن اکثریت مطلق و تشکیل دولت مجبور شد با حزب کوچک یونانی های مستقل ائتلاف کند.

دمکراسی نوین صاحب ۷۶ کرسی در پارلمان و دومین حزب قدرتمند یونان است.

آگهی

احزاب فجر طلایی با ۱۷ کرسی، رودخانه یا پوتامی با ۱۷ کرسی، حزب کمونیست یونان با ۱۵ کرسی، حزب یونانی های مستقل با ۱۳ کرسی و حزب پاسوک نیز با سیزده کرسی اقلیت های پارلمان یونان را تشکیل می دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مصاحبه با مئیماراکیس، رقیب سیپراس در انتخابات یونان

خیز دوباره سیپراس برای نخست وزیری یونان

یونان: اتحادیه اروپا دروازه‌ها را به روی کودکان قحطی‌زده و آسیب‌دیده غزه باز کند