نگرانی نسبت به از سرگیری فعالیتهای هسته ای در کره شمالی

نگرانی نسبت به از سرگیری فعالیتهای هسته ای در کره شمالی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کره شمالی از سرگیری فعالیتهای یکی از دو راکتور هسته ایش را تایید کرد. این راکتور، به عنوان مرکز اصلی تامین پلوتونیوم این کشور به شمار می رود. راکتور

آگهی

کره شمالی از سرگیری فعالیتهای یکی از دو راکتور هسته ایش را تایید کرد. این راکتور، به عنوان مرکز اصلی تامین پلوتونیوم این کشور به شمار می رود.

راکتور «یانگ بیون» پیش از این در سال ۲۰۰۷ میلادی بسته شده بود اما در سال ۲۰۱۳ میلادی، پس از انجام آخرین آزمایش هسته ای توسط کره شمالی، بازسازی آن دوباره آغاز شد. تصاویر ماهواره اخیر نشان می دهد که در این مرکز صنعتی اتمی، فعالیتهای راکتور هسته ای بتدریج از سر گرفته شده و اکنون به بهره برداری کامل رسیده است.

اعلام از سر گیری این فعالیتها نگران کننده است زیرا به گفته کارشناسان، رآکتور «یانگ بیون» می تواند حدود شش کیلوگرم پلوتونیوم در سال تولید کند که این مقدار برای تولید یک بمب اتمی کافیست.

کا سی ان آ (KCNA)، خبرگزاری کره شمالی اعلام کرده است که این کشور در حال بهبود کمیت و کیفیت توانایی هسته ای خود در سایت «یانگ بیون» است. این خبرگزاری همچنین اعلام کرد که پیونگ یانگ به زودی یک موشک جدید را آزمایش خواهد کرد.

کره شمالی اصرار دارد که این موشک را برای پرتاب ماهواره آماده می کند درحالیکه منتقدان، آن را وسیله ای برای حمل کلاهک جنگی می دانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تهدید کره جنوبی: استفاده پیونگ یانگ از سلاح هسته‌ای پایان رژیم کیم جونگ اون را رقم خواهد زد

استقرار زیردریایی هسته‌ای ایالات متحده در شبه جزیره کره؛ بازدارندگی هسته‌ای برای کره شمالی یا جنوبی؟

رئيس جمهوری کره جنوبی خواهان نقش آفرینی بیشتر سئول در مدیریت تسلیحات هسته‌ای شبه جزیره کره شد