Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آیا ادعاهای مطرح شده درباره پناهجویان صحت دارد؟

آیا ادعاهای مطرح شده درباره پناهجویان صحت دارد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بحران ورود پناهجویان از خاورمیانه به اروپا، بحث هایی را در زمینه لزوم پذیرش یا ایجاد محدودیت برای جذب این افراد ایجاد کرده است. یکی از مهمترین نکات

آگهی

بحران ورود پناهجویان از خاورمیانه به اروپا، بحث هایی را در زمینه لزوم پذیرش یا ایجاد محدودیت برای جذب این افراد ایجاد کرده است.

یکی از مهمترین نکات قابل بحث این است که آیا این پناهجویان پناهندگان سیاسی هستند یا پناهندگانی اقتصادی که تنها برای داشتن زندگی بهتر کشورهای خود را ترک کرده اند؟

در ادامه، به مهمترین واکنشهای رهبران و کارشناسان کشورهای غربی به موضوع بحران پناهجویان و ورود آنها به غرب نگاهی خواهیم داشت.

اغلب مهاجران اقتصادی هستند و نه پناهجو

این یکی از مهمترین و مشهورین ادعاهای مطرح شده در زمینه پناهجویان است که از سوی ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان مطرح شد. او معتقد است که اغلب این مهاجران پناهجو به شمار نمی روند.
به گزارش سازمان عفو بین الملل، ۲۴۴هزار نفر طی سال جاری از طرق دریا به یونان آمده اند که ۹۰ درصد از آنها شهروندان سوری، افغان یا عراقی هستند.

ایورنا مک گوان، سخنگوی این سازمان در بخش مهاجران در پاسخ به این ادعا می گوید: «اغلب این پناهجویان اقتصادی هستند و این کاملا واضح است که با یک بحران پناهجویان مواجهیم. ما محققان خود را در سراسر اروپا داریم تا بتوانیم واقعیت را درباره افرادی که به سمت اروپا می آیند بدانیم. اینها مردمانی هستند که اغلب از جنگ فرار کرده اند و البته که اکثر آنها پناهندگان اقتصادی هستند اما این امر هیچ مخالفتی با اصل ماجرا ندارد.»

مهاجرانی که به دورغ می گویند سوری هستند تا به اروپا بیایند

نایجل فراژ، رهبر حزب یوکیپ بریتانیا که از مخالفان مهاجران هستند می گوید شواهد نشان می دهد که بسیاری از مهاجران از دیگر کشورها با دور انداختن پاسپورتهای خود با هویت جعلی و به عنوان شهروندان سوری سعی می کنند خود را به اروپا برسانند.
سازمان عفو بین الملل اما می گوید در این زمینه هیچ شواهدی وجود ندارد و روش هایی نیز برای شناسایی و تشخیص هویت واقعی این افراد موجود است.

فابریس لگری، رئیس آژانس مرزهای اروپا (فرانتکس) از رونق بازار تولید پاسپورتهای جعلی سوری به خصوص در ترکیه خبر می دهد و می گوید: «افرادی در ترکیه اقدام به استفاده از پاسپورتهای جعلی سوری می کنند و به زبان عربی نیز صحبت می کنند. بسیاری از این افراد از شمال آفریقا و یا دیگر کشورهای خاورمیانه می آیند و مهاجران اقتصادی هستند.»

داعش نسبت به ارسال نیروهای جهادی به سمت اروپا دربین پناهجویان اقدام می کند

نایجل فراژ، رهبر حزب یوکیپ بریتانیا می گوید بحران پناهجویان سبب شده تا در این میان داعش نیز نسبت به اعزام صدها پیکارجو و تروریست به اروپا اقدام کند.

او در گفت و گویی تاکید کرد زمانی که داعش می گوید از این بحران و هجوم پناهجویان برای ارسال تروریستها استفاده می کند، به این معنا است که ما باید در سیاستهای خود در پذیرش پناهجویان دقت و توجه بیشتری به خرج دهیم.

این درحالیست که چارلی وینتر، کارشناس ارشد موسسه تحقیقاتی کوئیلیام درباره گروههای جهادی می گوید، هیچ شواهدی مبنی بر این ادعا که گروه موسوم به دولت اسلامی اقدام به اعزام نیرو کرده وجود ندارد.

او می افزاید: «با وجود اینکه احتمال عبور تروریستها در میان پناهجویان از مرزها از ریسک بالایی برخوردار است اما به نظر من این راه مناسبی برای آنها نیست زیرا هم اکنون برای آنها محافظت از مرزهایی که در سوریه و عراق در اختیار دارند مهمتر از اقدام برای حمله به دیگر کشورها است.»

سازمان عفو بین الملل نیز در گزارشی اعلام کرده که شواهدی مبنی بر اینکه نمونه ای مشخص از اعضای گروههای تروریستی و یا سایر پیکارجویان افراطی در میان پناهجویان از مرزها خارج شده اند، وجود ندارد.

مهاجران بیماریهای جدیدی به همراه می آروند

اغلب مهاجرانی که طی ماههای اخیر راهی اروپا شده اند، سعی کرده اند با پشت سر گذاشتن مرزهای مجارستان وارد قاره سبز شوند. به گزارش یورواستات، بیش از ۳۳هزار درخواست پناهندگی در چهارماهه اول سال جاری دراروپا ثبت شده است. بر اساس این گزارش، درخواست کنندگان اغلب از کشورهای سوریه، افغانستان و کوزوو بوده اند.

افزایش پناهجویان نگرانی از افزایش بیماریها در اروپا را نیز شدت بخشیده است. تصاویر ارسالی از پلیس مجارستان در برخورد با پناهجویان نشان می دهد که تمامی آنها برای جلوگیری از هرگونه تماس با این افراد از ماسک استفاده می کنند. تصویر مشهور خبرنگاری که اقدام به لگد زدن و آزار پناهجویان در مرز مجارستان کرده بود نیز او را در حالی نشان می دهد که حتی همزمان با فیلمبرداری نیز ماسک بر صورت دارد.

آگهی

Petra Laszlo: “I’m not a heartless, racist, child-kicking cameraman.” http://t.co/4pn7dR1Q50pic.twitter.com/gi8SqmCiV2

— euronews (@euronews) September 11, 2015

گرگوری هارتل، سخنگوی سازمان جهانی بهداشت به یورونیوز می گوید: «هیچ ارتباط سیستماتیکی بین مهاجران و افزایش احتمال بیماریهای عفونی وجود ندارد. بیماریهایی که از طریق برقراری تماس منتقل می شوند اغلب با فقر ارتباط مستقیم دارند. ممکن است مهاجران به بیماریهای عفونی که در اروپا رایج است مبتلا شوند اما این ربطی به کشوری که آمده اند، ندارد. خطر انتقال بیماریهای عفونی همچون ابولا و یا ویروس کرونا بسیار کم است و تجربه نشان داده که احتمال ابتلا به این نوع ویروس ها در مناطقی که گردشگران می روند، بیشتر است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چند نفر از مردم اتحادیه اروپا در خطر فقر و محرومیت اجتماعی قرار دارند؟

خطر روسیه برای اعضای شرقی ناتو؛ استولتنبرگ در سفری غیرمنتظره به مجارستان با اوربان دیدار می‌کند

همه آنچه باید درباره یورو ۲۰۲۴ بدانید؛ مسابقات جام ملت‌های اروپا کجا و چگونه برگزار می‌شود؟