کالاهای مصرفی بر سر میزهای صبحانه ارزان شده اند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کالاهای مصرفی بر سر میزهای صبحانه ارزان شده اند

قیمت کالاهایی همچون گندم و قهوه که به شکل عمده بر سر میزهای صبحانه مصرف می شوند، در ابعاد جهانی در سال جاری کاهش یافته است. دلیل کاهش قیمت این کالاهای مصرفی، آب و هوای مساعد، منابع فراوان و عرضه بیشتر از تقاضا و در نتیجه کاهش قیمت مواد اولیه عنوان می شود.

میانگین قیمت شش کالای مصرفی از جمله گندم، شیر، قهوه، آب پرتقال و شکر اکنون به کمترین حد خود از سال ۲۰۱۰ میلادی رسیده است.

قیمت شیر، قهوه، شکر، آب پرتقال و گندم طی یک سال گذشته به ترتیب ۳۳، ۲۸، ۲۲، ۱۰ و ۲۳ درصد کاهش یافته است.

در حالی که سال گذشته قیمت قهوه به دلیل خشکسالی بی سابقه در برزیل بالا رفته بود، در سال جاری قیمت این کالای مصرفی کاهش یافته است.

از طرف دیگر پیش بینی ها حاکی است که تولید گندم در استرالیا از ۲۳ میلیون تن به بیش از ۲۵ میلیون تن رسیده است. دلیل اصلی این امر بارش فراوان باران عنوان می شود.

این در حالی است که قیمت شکر امسال نیز برای چهارمین سال پیاپی کاهش یافت. دلیل اصلی کاهش متداوم قیمت شکر شرایط آب و هوای مناسب و حمایتهای دولتی از تولیدکنندگان عنوان می شود.

در مقابل، کاهش قیمت شیر مدیون کاهش تقاضا در چین و محدودیت واردات از سوی روسیه است.

در همین حال علت کاهش قیمت آب پرتقال کاهش تقاضا برای این کالا در میان مصرف کنندگان آمریکایی عنوان می شود.

با این وجود قیمت چندین کالای مصرفی که بر سر میز صبحانه مصرف می شوند افزایش یافته است. چای و کاکائو از جمله این کالاها هستند. قیمت چای در سال جاری ۶۷ درصد افزایش یافته است در حالی که قیمت کاکائو افزایشی ۱۳ درصدی داشته است.

کاهش قیمت این کالاها در حالی رخ می دهد که نگرانی زیادی در مورد آینده ذخایر و تولید مواد اولیه غذایی در جهان وجود دارد.