«گزارش دولتی در مورد نحوۀ مرگ دانشجویان مکزیکی نادرست است»

«گزارش دولتی در مورد نحوۀ مرگ دانشجویان مکزیکی نادرست است»
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تیم تحقیقات بین المللی، در گزارشی که روز یکشنبه منتشر کرد، نتیجۀ تحقیقات دولتی در مورد سوزاندن اجساد ۴۳ دانشجو توسط قاچاقچیان را نادرست اعلام کرد

آگهی

تیم تحقیقات بین المللی، در گزارشی که روز یکشنبه منتشر کرد، نتیجۀ تحقیقات دولتی در مورد سوزاندن اجساد ۴۳ دانشجو توسط قاچاقچیان را نادرست اعلام کرد.

این تیم که متشکل از کارشناسان کشورهای مختلف است، از سوی کمیسیون حقوق بشر قارۀ آمریکا، مامور تحقیقات در مورد مفقود شدن این دانشجویان است. نتیجۀ این تحقیقات در قالب یک گزارش ۵۰۰ صفحه ای و در آستانۀ یک سالگی ناپدید شدن این دانشجویان منتشر می شود.

کارلوس مارتین بریستیان، از اعضای این تیم تحقیقاتی به هنگام ارائۀ این گزارش در جمع خانوادۀ دانشجویان گفت: «شواهد جمع آوری شده از محل [سوزاندن اجساد این دانشجویان] نظیر گیاهان و باقیماندۀ آثار آتش، نشان می دهد که حداقل آتشی که برای سوزاندن ۴۳ جسد باید برپا شود با آنچه که در منطقه تخلیۀ زبالۀ کوکولا دیده می شود، همخوانی ندارد و نمی توان از آن به عنوان محل سوزاندن این اجساد نام برد.»

بر اساس گزارش این تیم تحقیقاتی، برای سوزاندن جسد ۴۳ انسان به ۱۳ لیتر بنزین و ۳۰ تن چوب نیاز هست که چنین آتشی می تواند به روی ساختار گیاهی این محل تاثیر بگذارد اما هیچ نشانی از تاثیر آتش به روی گیاهان در محل مورد نظر دیده نمی شود.

مفقود شدن این ۴۳ دانشجو که عضو یک مدرسۀ تربیت معلم در شهر ایگوآلا بودند، موجب اعتراضات گسترده ای در این کشور شد. در پی همین امر، دادستان مکزیک پس از دستگیری شهردار شهر ایگوالا که گفته می شود با قاچاقچیان ارتباط دارد، از نقش داشتن وی و پلیس این شهر در مفقود شدن این دانشجویان خبر داد.

بنا به تحقیقات دادستانی مکزیک، پلیس این دانشجویان را به مافیای «گره رو» تحویل داده و آنها نیز اجساد این دانش آموزان را پس از به قتل رساندن، به مدت ۱۴ ساعت سوزانده و خاکستر آنها را نیز در آب رودخانه پخش کرده اند.

تیم تحقیقاتی بین المللی این اظهارات را رد می کند و می گوید این تعداد اجساد باید حداقل به مدت ۶۰ ساعت در آتش بسوزند تا خاکستر شوند اما هیچ اثری از چنین آتش سوزی بزرگی در محل ادعا شده از سوی دادستان مکزیک دیده نمی شود. در پی گزارش منتشر شده توسط این تیم، دولت مکزیک دستور شروع تحقیقات جدیدی را برای یافتن این دانشجویان صادر کرده است.

روز بیست و ششم سپتامبر ۲۰۱۴، این دانشجویان که برای شرکت در یک راهپیمایی علیه شهردار منطقه عازم مرکز شهر ایگوآلا بودند، توسط پلیس دستگیر و از تاریخ ناپدید شده اند.

Grupo Interdisciplinario de Expertos Independientes. Ayotzinapa

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف گورهای دسته جمعی در مکزیک

سبقت هند از چین در صدر؛ چند دانشجوی ایرانی در آلمان مشغول به تحصیل هستند؟

سه دانشجو با استفاده از هوش مصنوعی از طومار باستانی «هرکولانیوم» رمزگشایی کردند