وضعیت بحرانی برای هزاران پناهنده در جزیره لزبوس یونان

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
وضعیت بحرانی برای هزاران پناهنده در جزیره لزبوس یونان

چند زخمی حاصل درگیری پناهجویان با پلیس در جزیره لزبوس یونان. هزاران پناهجوی سوری، عراقی، افغان و ایرانی در جزایر یونان نسبت به شرایط بسیار دشوار اقامت اعتراض دارند.

اعتراض آنها بیشتر از آن جهت است که مقامات محلی قادر به تأمین نیازهای اولیه و صدور مدارک اقامت موقت برای آنها نیستند و از سوی دیگر خودشان هم نمی توانند به آتن، پایتخت یونان بروند.

وضعیت به ویژه برای هفده هزار پناهنده حاضر در جزیره لزبوس یونان بحرانی اعلام شده است، به طوری که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل خواستار انتقال هر چه سریع تر پناهجویان از این جزیره شد.

پناهجویان در انتظار رسیدن به آتن هستند تا پس از آن بتوانند از طریق مرز زمینی خود را به کشورهای غرب و شمال اروپا به ویژه آلمان برسانند.

یک پناهجوی سوری در جزیره میتیلن یونان می گوید: «مردم زیادی اینجا هستند. هیچ چیزی نیست، نه توالت هست، نه آب هست، در میتیلن هیچ چیزی نیست.»

در چنین شرایطی، بعضی از پناهجویان می گویند برایشان مهم نیست به کدام کشور اروپایی بروند.

حمد ودعان، مهاجر عراقی می گوید: «برای من مهم نیست به کدام کشور اروپایی بروم یا این که اصلا در یونان بمانم. فقط کشوری باشد که به من به عنوان یک انسان احترام بگذارد و خانواده ام را هم ببرم که با هم زندگی کنیم. فقط همین را می خواهم.»

بنا به گزارش کمیساریای عالی پناهندگان، از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون ۳۶۶ هزار و ۴۰۲ نفر از راه دریای مدیترانه به اروپا مهاجرت کرده اند که از این تعداد ۲۸۰۰ نفر جان خود را از دست داده یا ناپدید شده اند.