رئیس جمهور اتریش: درباره‌ی حقوق بشر با مقامات ایران گفتگو خواهم کرد

رئیس جمهور اتریش: درباره‌ی حقوق بشر با مقامات ایران گفتگو خواهم کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

هانس فیشر، رئیس جمهور اتریش که قرار است هفته‌ی آینده به ایران سفر کند گفت موضوع حقوق بشر یکی از محورهای گفتگوی او با مقامات جمهوری اسلامی است.

هانس فیشر با بیان اینکه مجازات اعدام در هر کشوری بد است افزود که درباره‌ی حقوق بشر، از جمله مساله‌ی اعدام در ایران از مقامات ایران سوال خواهد کرد.

سازمان ملل اخیرا در گزارش سالانه‌ی خود از افزایش اعدام‌ها در ایران ابراز نگرانی کرده و گفته بود که تهران بین ژانویه تا نوامبر ۲۰۱۴حداقل ۵۰۰ تن را اعدام کرده است. در گزارش این سازمان همچنین از نقض حقوق زنان، اقلیت‌های مذهبی، روزنامه نگاران و فعالان مدنی در تهران انتقاد شده بود. سازمان عفو بين‌الملل نیز مرداد ماه از آمار هولناک اعدام در ايران در سال ۲۰۱۵ خبر داده و گفته بود، دليل افزايش اعدام‌ها در سال جاری ميلادی نامعلوم است ولی عمده کسانی که اعدام شده‌اند به خاطر جرايم مربوط به مواد مخدر بوده است.

دیدار رسمی هفته‌ی آینده رئیس جمهور اتریش از ایران اولین دیدار رئیس یک دولت اروپایی از ایران در ۱۱ سال گذشته است. این دیدار بعد از توافق اتمی ایران با کشورهای ۱+۵ انجام می‌شود.

اتریش چندین بار در طول دو سال گذشته میزبان مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵ بود و توافق نهایی اتمی موسوم به برجام در تیرماه سال جاری در پایتخت این کشور به دست آمد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در جریان سفرهایش به اتریش برای مذاکرات اتمی بارها با رئیس جمهور این کشور دیدار کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا ایران پس از حمله به اسرائیل گامی به سوی تغییر در دکترین هسته‌ای خود برمی‌دارد؟

رافائل گروسی: جهان نباید شکست خود در کره شمالی را در ایران نیز تکرار کند

اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران به دلیل حمایت نظامی از روسیه و سوریه وضع کرد