عبدالله؛ مهاجری افغان که ایران را به مقصد اروپا ترک کرده است

عبدالله؛ مهاجری افغان که ایران را به مقصد اروپا ترک کرده است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عبدالله و پسر عمویش در خانواده ای افغان بزرگ شدند که سالها پیش به دلیل شرایط جنگی در کشورشان به ایران مهاجرت کردند. حالا عبدالله پسر خانواده به

عبدالله و پسر عمویش در خانواده ای افغان بزرگ شدند که سالها پیش به دلیل شرایط جنگی در کشورشان به ایران مهاجرت کردند. حالا عبدالله پسر خانواده به تنهایی دومین مرحله از مهاجرت خانوادگی را با امید یک زندگی بهتر در اروپا آغاز کرده و اکنون در جزیره لزبوسِ یونان است.

آگهی

او می گوید: «آرزویم این است که خانواده ام در آلمان به من بپیوندد.» عبدالله در پاسخ به این سوال که چرا آلمان را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب کرده است، می گوید: «فکر می کنم در میان کشورهای اروپایی آلمان بهترین است.»

خانواده عبدالله در کاشان زندگی می کند. محمد بخشی پدر خانواده از اهالی استان بدخشان است که سال ۱۹۸۰ پس از حمله نظامی شوروی سابق به افغانستان از کشورش گریخت و پس از بیست و هفت روز پیاده روی خود را به پیشاور پاکستان و از آنجا به ایران رساند.

او می گوید: «از صبح تا غروب کار می کنم و عرق می ریزم تا خرج خانواده را تامین کنم. خدا شاهد است که چقدر اینجا رنج کشیدیم.»

حدود دو میلیون مهاجر افغان در ایران زندگی می کنند که اغلب آنها اجازه اشتغال ندارند. محمد بخشی و همسرش شش فرزند دارند که هیچکدام از آنها تابعیت و اجازه کار در ایران ندارند. یکی از خواهران عبدالله دارای مدرک دانشگاهی است می گوید: «من الان دارم فوق لیسانس می خوانم و تا چند ماه دیگر فارق التحصیل می شوم اما می دانم در ایران نمی توانم هیچ کاری انجام دهم چون حق اشتغال به کار ندارم. از طرف دیگر نمی توانم به افغانستان برگردم چون برای یک زن که رشته ای مثل مهندسی عمران خوانده اصلا جایی در افغانستان وجود ندارد. حتی برای کار، برای تحصیل و همینطور برای زندگی.»

عبدالله ماه گذشته پس از عبور از مناطق کوهستانی از مرز ایران وارد خاک ترکیه شد و به همراه گروهی دیگر از مهاجران خود را به جزیره لزبوس یونان رساند. او که به دلیل ناامنی در افغانستان قصد بازگشت به سرزمین پدری اش را ندارد، نا امید از رسیدن به آمال و آرزوهای خود در ایران همان راهی را انتخاب کرده که پدرش سی سال پیش با فرار از افغانستان طی کرد: مهاجرت برای زندگی بهتر.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران جمعیتی سومین اقتصاد برتر جهان؛ از هر ۱۰ ژاپنی یک نفر بالای ۸۰ سال سن دارد

عبور از مرز مجارستان؛ اسلواکی برای مقابله با ورود پناهجویان صدها نیرو مستقر می‌کند

بنیاد جورج سوروس حمایت مالی خود را از پروژه‌های اروپایی محدود می‌کند