Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مصاحبه یورونیوز با یوهانس هان درباره افزایش مهاجران غرب بالکان

مصاحبه یورونیوز با یوهانس هان درباره افزایش مهاجران غرب بالکان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یوهانس هان، کمیسر اتحادیه اروپا در امر سیاست همجواری و مذاکرات گسترش اتحادیه است. وی در نشست اخیر سران کشورهای غربِ بالکان در وین شرکت داشت. ناتالیا

آگهی

یوهانس هان، کمیسر اتحادیه اروپا در امر سیاست همجواری و مذاکرات گسترش اتحادیه است. وی در نشست اخیر سران کشورهای غربِ بالکان در وین شرکت داشت. ناتالیا ریچاردسون، گزارشگر یورونیوز درباره چالش مهاجران غرب بالکان با وی مصاحبه کرده است:

یورونیوز: آقای هان، چطور می خواهید برخی کشورهای اروپایی نظیر دانمارک، مجارستان و بریتانیا را مجاب کنید تا برای رسیدن به یک راه حل اروپایی مشترک برای این بحران، بیش از پیش مشارکت کنند؟

یوهانس هان: فکر می کنم همین رویدادهای اخیر و در حال حاضر همین فاجعه انسانیِ مرگ افراد، در یک کامیون در اتریش و مرگ و میر افراد در مدیترانه، همه اینها یک درک و یک جور شیوه برخورد را حتی در بین عموم به وجود آورده است که به ما کمک می کند به شکل هماهنگ و با هم واکنش نشان بدهیم. و فکر می کنم چه بخواهیم و چه نخواهیم این کار سیاستمداران را در سطح ملی قانع کرده است و اگر جواب همه سیاستمداران حاضر در نشست اخیرِ وین درباره بالکان را درنظر بگیرید، همه اظهار کرده اند که تنها یک پاسخ از سوی همه اروپا، یک پاسخ درست به این مسأله است.

یورونیوز: شرکت کنندگان در نشست کشورهای غرب بالکان در وین عنوان کرده اند که اتحادیه اروپا باید بیشتر به سیرِ مهاجرت از سوی غرب بالکان توجه کند. منظور از این عبارت به شکل روشن چیست؟

یوهانس هان: پیش از هرچیز باید تصدیق کنیم که شمار مهاجرانی که از سوی غرب بالکان به اروپای مرکزی می رسند به شکل چشمگیری افزایش پیدا کرده، از ماه ژوئن شاهد این هستیم که شمار مهاجرانی که ایز این مسیر (به اروپا ) می آیند شش برابر شده. این را می گویم زیرا این مشکل کشورهای غرب بالکان نیست. کشورهای غرب بالکان در این زمینه کشورهای مسیر عبور هستند، بنابراین برای همین است که یک علاقه مشترک و تمایل عمومی برای پرداختن به این مسأله در کار است. و برای همین است که اتحادیه اروپا بودجه تدارک دیده است. بتازگی اعلام کردیم که یک و نیم میلیون یورو به صربستان و مقدونیه اختصاص خواهیم داد تا برای پناهجویان سرپناه فراهم کنند. این در زمینه کمک، اما مهم است که مرزهایمان را هم تثبیت کنیم، تا به مسأله پناهجویانی که می خواهند خود را به اروپا برسانند رسیدگی کنیم، به عبارت روشنتر یعنی (در مرز معلوم شود) چه کسی می تواند پناهندگی بگیرد و چه کسی نمی تواند.

یورونیوز: کشورهای غرب بالکان خودشان مشکلات داخلی زیادی دارند. فکر می کنید که پیامدهای این بحرانِ مهاجرت، عضویت آنها در این اتحادیه را بیشتر به تأخیر می اندازد؟

یوهانس هان: در حال حاضر گمان نمی کنم. اگر همه بحثهای نشست سران بالکان را در نظر بگیرید، حتی کارهای آماده سازی این نشست را، می بینید که یک دیدگاه روشنِ اروپایی مطرح شده است، نه تنها از سوی شرکت کنندگان بلکه همچنین در نتایج حاصل شده است. اما چیزهایی باید عوض شوند. مسأله، تغییرِ شرایط اجتماعی، محیط اجتماعی است، مسأله، توسعه اقتصاد است. بنابراین ما باید به مسائل مختلف بپردازیم تا کشورها را برای عضویت در اتحادیه اروپا آماده کنیم اما این نشست نشان داد که خانواده اروپا مایل است که این بخش از اروپا زودتر به عضویت اتحادیه دربیاید.

یورونیوز: اتحادیه اروپا در حال حاضر هم مهاجران بسیاری از کشورهای غرب بالکان دارد. فکر می کنید دادنِ ویزای کار به آنها فکر خوبی است، اینکه اجازه بدهیم در اروپا کار کنند؟

یوهانس هان: فکر می کنم این چیزی است که باید درباره اش با تمامی اعضا صحبت کنیم. همچنین، پیشنهادهای شخصی من در اینجا بهترین راه حل های ممکن نیستند. برای اینکه فکر می کنم خودِ این کار، یک جور چندشاخگی به وجود می آورد که به باور من خیلی سازنده نیست. بنابراین ما باید این مسأله را مطرح کنیم و درباره آن بحث کنیم. اما من فکر می کنم بیشتر افراد، تجربه من می گوید حداقل هشتاد درصدِ افراد، مایلند جایی که به دنیا آمده اند بمانند و جابجا شدن، یک راه حل ثانویه است. و برای همین است که تمرکز ما باید بر توسعه اقصاد در منطقه باشد. افراد، نسبتاً تحصیلکرده و دارای مهارتند و باید موقعیت آن را داشته باشند که در منطقه خودشان فعالیت کنند.

یورونیوز: ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا نزدیک به یک سال پیش گفت که تا پنج سال بعد هیچ گونه گسترشی در این زمینه را پیش بینی نمی کند. فکر می کنید که این پیام سیاسی درستی به کشورهای غرب بالکان بود؟

یوهانس هان: موافقم که این اظهار نظر، نگرانی هایی را به وجود آورده است. اما مذاکراتی که بتوان آنها را “دستاوردهای مشترک” (از سوی نظام قانونگذاری اروپا) نامید چیز دیگری است. به هر حال، برخورداری از تغییرات پایدار بر اساس تغییرات قانونی، موضوع متفاوتی است که زمان می برد. و به همین دلیل است که باید در این زمینه، روشن و منصف و شفاف بیان کرد که ما اجازه دخل و تصرف در این فرمان را نداریم اما – و این پیام بسیار مهمی است- وقت را هم تلف نمی کنیم و سرعت این فرآیند، وابسته به کشورهای نامزد پیوستن به اتحادیه است. به آنها بستگی دارد. من همیشه از جانب خودمان می گویم که هیچ محدودیتی در سرعت انجام این کار (پذیرش اعضای تازه) نداریم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار چین به اتحادیه اروپا بر سر تایوان: «فن در لاین» با آتش بازی می‌کند

نگرانی اتحادیه اروپا از فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطین؛ بورل قطعنامه کنست اسرائیل را محکوم کرد

ریاست دوباره «اورزولا فن‌ در لاین» بر کمیسیون اتحادیه اروپا با وعده و طرح دفاعی‌تر کردن اروپا