Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رئیس مجلس خبرگان: نظارت شورای نگهبان استصوابی است

رئیس مجلس خبرگان: نظارت شورای نگهبان استصوابی است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آیت الله محمد یزدی، رئیس مجلس خبرگان رهبری و از فقهای شورای نگهبان درباره نظارت مجلس بر توافق هسته ای میان ایران و گروه ۵+۱گفته است « این شبهه که چون امضا در کار نیست مجلس نباید نظر بدهد از نظر قانون اساسی اینگونه نیست و اصل قانون اساسی شامل این موضوع است. از این رو مجلس حق دارد .»

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای یزدی با اشاره به حضور حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در مراسم افتتاحیه هجدهمین اجلاسیه خبرگان گفت: «در بحث برجام نیازی به امضا نیست چرا که وقتی تعهد باشد امضا لازم نیست.»

حسن روحانی روز شنبه در یک نشست رسانه ای با انتقاد از افرادی که خواهان تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی شده بودند گفت: ««طبق اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی سندی باید به مجلس برود که رییس جمهوری یا نماینده وی امضا کرده باشد؛ ما که چیزی امضا نکرده ایم. آنچه که امروز انجام می شود، اجرای معاهده ای است که ایران قبلا آن را پذیرفته است. بحث درباره اجرای درست ان. پی. تی و پادمان است. امروز معاهده جدیدی وجود ندارد و در برجام هم کلمه داوطلبانه آمده است؛ هیچ کشور دیگری هم برجام را در پارلمان خود تصویب نمی کند. حال اگر ما آن را به پارلمان ببریم، الزامی برای دولت می شود و کار را به نفع آن ها انجام داده ایم.»

از زمان پایان مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه ۵+۱ و تصویب برجام در شورای امنیت سازمان ملل متحد، بحث های گسترده ای میان دولت در ایران و منتقدان بر سر اختیار مجلس برای تصویب این موافقتنامه به راه افتاده است.

«نظارت شورای نگهبان استصوابی است»

رئیس مجلس خبرگان رهبری در سخنرانی روز سه شنبه خود همچنین با اشاره به نقش شورای نگهبان در نظارت بر انتخابات پیش رو گفت: «ما با کسی تعارف نداریم و معتقدیم وزارت کشور مجری و شورای نگهبان ناظر است و نظارت آن نیز استصوابی خواهد بود نه تماشایی و این نظارت از لحظه نام‌نویسی تا اعلام نتیجه انجام می‌شود.»

رئیس جمهوری ایران، روز بیست و هشتم مرداد در نشست مشترک هیات دولت و استانداران گفته بود: «شورای محترم نگهبان ناظر است نه مجری. مجری انتخابات دولت است. دولت مسئول برگزاری انتخابات است و دستگاهی هم پیش‌بینی شده که نظارت کند تا خلاف قانون صورت نگیرد. شورای نگهبان چشم است و چشم نمی‌تواند کار دست را بکند، نظارت و اجرا نباید مخلوط شوند، باید به قانون اساسی کاملا توجه کرده و عمل کنیم.»

این سخنان آقای روحانی، واکنش تند بسیاری از مقام های سیاسی و نظامی و همینطور رسانه های اصولگرا را برانگیخت. منتقدان، رئیس جمهوری ایران را به تلاش برای تضعیف شورای نگهبان از طریق زیر سوال بردن نظارت استصوابی، متهم کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خودکشی همزمان دو خواهر نوجوان در تهران

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد