مخالفت گسترده تظاهرکنندگان ژاپنی با افزایش نقش نظامی این کشور

مخالفت گسترده تظاهرکنندگان ژاپنی با افزایش نقش نظامی این کشور
نگارش از مهران احمدی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

حدود ۱۲۰ هزار نفر از مردم ژاپن روز یکشنبه ضمن تظاهرات در مقابل پارلمان این کشور از شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن خواستند که از تصویب لوایح امنیتی مورد

آگهی

حدود ۱۲۰ هزار نفر از مردم ژاپن روز یکشنبه ضمن تظاهرات در مقابل پارلمان این کشور از شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن خواستند که از تصویب لوایح امنیتی مورد نظر خویش صرف نظر کند.

در تظاهرات روز یکشنبه که بزرگترین تظاهرات صورت گرفته در ژاپن در سالهای اخیر بوده است، رهبران سیاسی مخالف دولت نیز شرکت داشتند. تظاهرکنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی از زیر سوال رفتن قانون اساسی صلح طلبانه این کشور ابراز نگرانی کردند.

قانون اساسی صلح طلبانه ژاپن نیروهای دفاعی این کشور را از شرکت در مناقشات خارجی منع می کند اما لوایح امنیتی مورد نظر دولت ژاپن به نیروهای دفاعی این کشور اجازه می دهد که در مناقشات نظامی خارجی حتی در صورتی که به ژاپن حمله نشده باشد شرکت کند.

یک استاد دانشگاه که در این تظاهرات شرکت کرده است می گوید: «اگر من می خواستم ژاپن را در یک عبارت توصیف کنم از “کشور صلح جو” استفاده می کردم اما اکنون اتفاقی غیر قابل تصور و غیر واقعی در حال وقوع است که آن هم از بین رفتن صلح است. ترس از این اتفاق کشور را فرا گرفته است.»

بحث بر سر لوایح امنیتی مورد نظر نخست وزیر ژاپن در حالی ادامه دارد که ژاپن درصدد است تا با حضور و نفوذ روزافزون چین در منطقه مبارزه کند.

بنا به گزارش خبرگزاری شینهوآ، چین روز پنجشنبه دست به برگزاری مانور گسترده هوایی و آبی در دریای شرق چین زد.

چین و ژاپن بر سر مالکیت گروهی از جزایر غیرقابل سکونت در دریای شرق چین اختلاف دارند.

یکی از شرکت کنندگان در تظاهرات روز یکشنبه توکیو می گوید: «ژاپن نباید تبدیل به کشوری شود که جنگ به راه می اندازد. علاوه بر این ژاپن باید رابطه ای خوب با همسایگان آسیایی خود داشته باشد.»

نظرسنجی ها در ژاپن نشان می دهد که اکثریت مردم این کشور با لوایح امنیتی مورد نظر دولت مخالف هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجموعه ژاپنی «فوتبالیست‌ها» پس از ۴۳ سال به پایان رسید

بحران ازدواج در ژاپن؛ نام همه ژاپنی‌ها ظرف ۵ قرن آینده یکسان می‌شود

کاوشگر ژاپنی ماه توانست از دومین شب قمری نیز جان سالم به در برد