Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گفتگوی یورونیوز با کمیسر اتحادیه اروپا در امور مهاجرت

گفتگوی یورونیوز با کمیسر اتحادیه اروپا در امور مهاجرت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شمار پناهجویانی که در پشت درهای اتحادیه اروپا منتظر ورود و دریافت پناهندگی هستند به صورتی استثنائی افزایش یافته و بحرانی کم سابقه را رقم زده است. بر

آگهی

شمار پناهجویانی که در پشت درهای اتحادیه اروپا منتظر ورود و دریافت پناهندگی هستند به صورتی استثنائی افزایش یافته و بحرانی کم سابقه را رقم زده است. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد از آغاز سال ۲۰۱۵ میلادی، دست کم سیصد هزار مهاجر از آبهای مدیترانه گذر کرده و خود را به اروپا رسانده اند. حدود دو هزار و پانصد نفر نیز در این راه جان خود را از دست داده اند. سیاست اروپا در قبال این موج فزاینده مهاجرت و تبعات آن موضوع گفتگوی یورونیوز با دیمیتریس آوراموپولوس، کمیسر اتحادیه اروپا در امور مهاجرت است.

یورونیوز: «یونان در طول تابستان با موجی از مهاجران و پناهجویانی مواجه بود که در آتن و یا در جزایر مختلف این کشور در اردوگاه های موقت اسکان داده شدند. صحنه هایی غم انگیزی که هر روز در رسانه ها شاهد آن بودیم. چه کسی را باید در این ارتباط سرزنش کرد؟ دولت یونان که توان اداره اوضاع را نداشت؟ یا اتحادیه اروپا؟»

دیمیتریس آوراموپولوس: «هیچکس، ما همگی این مسئولیت را در بین خود تقسیم می کنیم. اینکه برخی کشورهای عضو، مجری سیاست های مشترک مهاجرتی نیستند یکی از دلایلی است که ما شاهد چنین صحنه هایی نه تنها در یونان، بلکه در دیگر بخش های اروپا هستیم. اگر یونان نشان دهد شرایط لازم را دارد، ما آماده پرداخت یک کمک ۴۴۵ میلون یورویی به این کشور هستیم. باید یک طرح عملی برای تاسیس مرجعی مدیریتی به اجرا درآید، به گونه ای که با کمک سازمان ملل متحد بتوانیم این بحران را کنترل کنیم.»

یورونیوز: «در باره سیاست مشترک مهاجرتی اروپا شاهدیم که بسیاری از کشورهای عضو خلاف جهت آن حرکت می کنند. حتی برخی از کشورها از مسائل مهاجرتی برای حل مسائل سیاسی داخلی استفاده می کنند.»

دیمیتریس آوراموپولوس: «سیاست مهاجرتی اروپا نمی تواند تحت تاثیر تحولات مربوط به سیاست داخلی کشورها قرار گیرد. زیرا در بسیاری از کشورهای اروپایی با توجه به برداشت های مختلف از مشکل مهاجرت، جنبش های پوپولیست و بیگانه ستیز قدرت را به دست گرفته اند و ما شاهدیم که بسیاری از کشورهای عضو، دیگر کشورهای اتحادیه اروپا را محکوم و یا بی دلیل مورد انتقاد قرار می دهند. من می خواهم این سرزنش های بی جهت فورا متوقف شود. ما همه در جهت رسیدن به اتحاد و همبستگی تلاش می کنیم. این همان راهی است که سیاست های اروپایی باید بدون استثنا در مسیرش قرار گیرد. برای دنبال کردن یک سیاست ملی جداگانه، نباید هر مسیری را برگزید.»

یورونیوز: «با اینحال مسئله این است که اروپا چه کاری انجام می دهد؟ زیرا برخی از کشورهای عضو نظیر فرانسه و اتریش تدابیر کنترلی در مرز را تشدید کرده اند و حتی مجارستان اقدام به ساخت موانع در مرز خود با صربستان کرده و کنترل بحران مهاجرت در مرز خود را به سرویس های نظامی سپرده است. کمیسیون برای این اقدامات چه پاسخی دارد؟»

دیمیتریس آوراموپولوس: «اروپا مخالف ایجاد مانع و سیاست اخراج است. باید یادتان باشد که من ده ماه پیش گفتم مخالف یک دژ اروپایی هستم. از طرف دیگر نباید فراموش کنیم که یکی از دستاورهای سیاست مشترک اروپایی، منطقه شنگن است که هر فرد می تواند آزادانه تنها با نشان دادن یک گواهینامه رانندگی در بین مرزها تردد کند. بنابر این تردد آزاد شهروندان و نیز گردش آزادانه کالا و سرمایه باید تضمین شود.»

یورونیوز: «یک سوال صریح از شما بپرسم. آیا شما مجارستان را به خاطر سیاست هایی که اتخاذ کرده مجازات می کنید؟»

دیمیتریس آوراموپولوس: «به طور مشخص منظورم مجارستان نیست، هر کشوی که ناقض قوانین اروپا باشد، تبعاتش را خواهد دید، به خصوص کشورهایی که پیمان شنگن را نادیده بگیرند. اما مجارستان نیاز به کمک دارد. مجارستان، یونان و ایتالیا کشورهایی در اروپا هستند که نیازمند بیشترین مشارکت کشورهای عضوند. ما تصمیم گرفتیم کانون هایی را که اینک در کاتانیای ایتالیا، یونان و مجارستان وجود دارد، تاسیس کنیم. این کانون ها، مراکزی است متشکل از بخش های ویژه از جمله یوروپول (پلیس اروپایی)، فرونتکس (آژانس همکاری های مرزی اروپا)، یوروجاست (واحد همکاری های قضایی اتحادیه اروپا) و بی ای اِی (آژانس مجری سیاست مشترک پناهندگی) که با همکاری مسئولان کشورها، مسئولیت پذیرش و بررسی صلاحیت افراد از مرزهای اروپا را برعهده دارد. اینجا پناهجویانی که بر اساس قوانین حقوق بشر سازمان ملل متحد نیازمند و مستحق حمایت بین المللی هستند، از دیگر مهاجران غیر قانونی تفکیک می شوند.»

یورونیوز: «مسئله دیگری که به خصوص یونان و ایتالیا بر آن تاکید می کنند پیمان دوبلین است. آلمان در حال حاضر تصمیم گرفته این پیمان را برای مهاجران سوری به حال تعلیق درآورد. آیا اکنون زمان مناسبی برای طرح این مسئله در میان کشورهای عضو نیست؟»

دیمیتریس آوراموپولوس: «پیمان دوبلین چه می گوید؟ پیمان دوبلین می گوید کشورهایی که مهاجران از آنجا به اروپا وارد می شوند موظف به شناسایی هویت، انگشت نگاری و تشکیل یک بانک اطلاعاتی از وضعیت آنها هستند. این مسئله عملا انجام نمی شود. اینک دهها هزار پناهجوی سیاسی به سوی کشورهای شمال اروپا حرکت کرده اند. پیمان دوبلین پس از به تصویب رسیدن به دلیل تحولات مختلف کارایی خود را از دست داد. به دلیل شرایط جدید ما باید مسائلی که این مفاد این پیمان جوابگوی آن ها نیست را مورد بازنگری قرار دهیم. این طبیعی است. کاری است که باید انجام دهیم.»

یورونیوز: «آقای کمیسر! قبل از جمع بندی، به دلیل اینکه ما در یونان هستیم و شرایط حاد سیاسی این کشور را به سمت انتخابات زودهنگام سوق داده است، می خواهم نه به عنوان یک کمیسر اتحادیه اروپا، بلکه به عنوان یک سیاستمدار یونانی از شما بپرسم چه انتظاری از این برهه حیاتی در یونان دارید؟»

دیمیتریس آوراموپولوس: «به دلیل جایگاهی که دارم نمی خواهم به تحولات سیاسی داخلی در یونان بپردازم، اما چون از من پرسیدید به عنوان یک شهروند معتقدم آنچه که اندکی از ما در ابتدا و تعداد بیشتری بعدها، پنج یا شش سال پیش می گفتند این بود که باید پرچم های احزاب را کنار بگذاریم و یک دولت همکاری ملی تشکیل دهیم که امروز بیش از هر زمان دیگری به آن نیازمندیم. این تنها راه یونان برای خروج از بحران است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات روز جهانی کارگر در یونان؛ مدافعان حقوق فلسطینی‌ها هم به راهپیمایی پیوستند

مشعل بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس در المپیای یونان روشن شد

تصاویری از یونان؛ سیل پس از آتش‌سوزی‌های گسترده دستکم ۳ قربانی گرفت