برلین و برخورد نزدیک با مساله مهاجرت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
برلین و برخورد نزدیک با مساله مهاجرت

از اوایل ماه اوت، مرکز دریافت تقاضای پناهندگی در محله «موابیت» در شهر برلین هر روز شاهد صف های طویل پناهجویانی است که منتظر دریافت نوبت برای تکمیل پرونده و ثبت نام هستند.

تشکیلات اداری به دلیل کمبود پرسنل و امکانات لازم برای مدیریت این وضعیت دچار مشکل شده است. از جمله کمبودها مترجم است. برگه هایی در بین پناهجویان توزیع می شود که متن آن به زبان آلمانی است.

یک سازمان غیر دولتی به نام «موابیت هیلفت» ضمن توزیع آب، غذا و لباس در بین پناهجویان اقدام به ایجاد محلی برای نگهداری و بازی کودکان کرده است. یک زن برلینی که برای کمک به این مرکز آمده می گوید: «به میان بچه ها آمده ام چون خودم مربی هستم و می توانم اینجا مفید باشم. ما نزد خانواده ها می رویم و به آنها می گوییم که می توانند فرزندانشان را پیش ما بگذارند. سپس مادرها می آیند و نگاهی به اینجا می اندازند. برخی از آنها بچه هایشان را به ما می سپارند و برخی دیگر خود با بچه ها می آیند.»

خانواده ها باید برای دریافت برگه های شناسایی موقت چندین روز انتظار بکشند. سازمان های غیردولتی ک مرکز پزشکی را دایر کرده اند که پزشکان داوطلب در آن فعالیت دارند. یکی از این پزشکان می گوید: «ما تقریبا با همه نوع بیماری مواجه هستیم. اما به جرات می گویم نود و هفت درصد از موارد به تاثیرات مهاجرت مربوط می شود. نظیر آسیب دیدگی پا، تاول، قارچ های پوستی در ناحیه پا که تا استخوان نفوذ کرده و زخم هایی که عفونی شده اند. ما بسیاری از عفونت های مزمن و گلودردها را معالجه می کنیم. بچه هایی به اینجا می آیند که در تب می سوزند. مواردی هم از کرم روده در میان بیماران کودک و بزرگسال در اینجا تحت درمان قرار گرفته. اینها رایج ترین موارد است.»

بسیاری از پناهجویان در کمپ های محلی و بدون امکانات لازم اسکان داده شده اند. دولت آلمان روز چهارشنبه با تصویب لایحه ای بودجه مناطقی را که پذیرای موج بی سابقه مهاجران هستند دو برابر افزایش داد.

اغلب مهاجرانی که اینجا به محله «موابیت» در برلین آمده اند از کشورهای افغانستان، پاکستان، عراق، یا ایران هستند اما معلوم نیست که همه آنها بتوانند مجوز پناهندگی دریافت کنند.

خانواده ای که از درعا در سوریه آمده اند چند روز است منتظر دریافت برگه های شناسایی خود هستند. پدر خانواده می گوید: «ما توسط قاچاقچیان توانستیم تا اینجا بیاییم. بسیار رنج کشیدیم. یک ماه و یک روز در راه بودیم. هنوز هیچ برگه شناسایی دریافت نکردیم. دو سه روز است که اینجا انتظار می کشیم. شاید فردا نوبت ما شود. ما خانواده خود را در جریان بمباران های دولت سوریه از دست دادیم.»

همسر وی نیز می گوید: «در بین همه اعضای خانواده فقط خانواده کوچک ما سالم ماند.»

بر اساس گزارش شهردار منطقه مرکزی برلین در سال جاری چهل و پنج هزار نفر در پایتخت آلمان تقاضای پناهندگی کرده اند. بسیاری از خانواده ها شب را در پارک های برلین به صبح می رسانند. افراد داوطلب هم به صورت انفرادی و هم در قالب سازمان های خیریه به آنها کمک می کنند. گاهی تفکیک این افراد بسیار دشوار به نظر می رسد.

در یک تابلو مطلبی با این مضمون دیده می شود: اسکان باید رایگان صورت گیرد. اگر فردی درخواست پول کرد ندهید. این کار غیر قانونی است.