Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

الکسیس سیپراس؛ از قدرت تا استعفا

الکسیس سیپراس؛ از قدرت تا استعفا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یکسال پیش، الکسیس سیپراس ستاره درخشان سیاست یونان بود. بحران اقتصادی رو به گسترش در یونان، خدمت زیادی برای به قدرت رسیدن او در عرصه سیاست کرد. سال

آگهی

یکسال پیش، الکسیس سیپراس ستاره درخشان سیاست یونان بود. بحران اقتصادی رو به گسترش در یونان، خدمت زیادی برای به قدرت رسیدن او در عرصه سیاست کرد.

سال ۲۰۰۹ و در پی انتخابات پارلمان یونان، حزب سیریزا به مرجع قانونگذاری این کشور راه یافت. این حزب موفق به کسب ۵.۰۴ درصد کرسی های مجلس یونان شد. آقای سیپراس از همان زمان، فعالیت سیاسی این حزب را بر مخالفت با برنامه های خواسته شده از سوی بانک مرکزی اروپا، صندوق بین المللی پول و اتحادیه اروپا بعنوان وام دهندگان به یونان بنا نهاد.

در انتخابات پارلمانی زودهنگام یونان در سال ۲۰۱۲، حزب سیریزا به جایگاه دوم رسید. در انتخابات مرحله دوم ماه ژوئن توانست نزدیک ۲۷ درصد کرسی های مجلس را از آن خود کند و بر تعداد کرسی های خود در پارلمان بیافزاید. در این انتخابات، سیریزا ۷۱ نماینده به مجلس فرستاد. حزب سیریزا تنها در محدوده یونان فعالیت خود را محدود نکرد و در انتخابات پارلمان اروپا نیز با کسب نزدیک ۲۷ درصد از آرا، به عنوان نخستین حزب یونان انتخاب شد. از آن هنگام، حزب سیریزا در تمامی نظرسنجی ها جلوتر از سایر احزاب یونان قرار گرفت.

الکسیس سیپراس از نتایج ناگوار برنامه های ریاضت اقتصادی به خوبی آگاه بود. از زمانی که بحران اقتصادی گریبان این کشور را گرفته، یونانی های طبقه متوسط نزدیک به ۴۰ درصد از درآمد خود را از دست داده و فقیرتر شده اند.

در پی پیروزی حزب سیریزا در انتخابات زود هنگام مجلس، الکسیس سیپراس در ژانویه سال ۲۰۱۵ نخست وزیری یونان را در دست گرفت. این آغاز راهی دشوار برای آقای نخست وزیر برای مذاکره از یک سو با بدهکاران اروپایی و از سوی دیگر با حزب متبوعش بود. الکسیس سیپراس در حالیکه خود را هدف آماج نارضایتی حزب سیریزا می دید، روز پنجشنبه تن به استعفا داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یونان: اتحادیه اروپا دروازه‌ها را به روی کودکان قحطی‌زده و آسیب‌دیده غزه باز کند

مقدونیه یا مقدونیه شمالی؟ خشم یونان از رئيس جمهور جدید اسکوپیه: چرا گفتی مقدونیه؟

مشعل بازی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس در المپیای یونان روشن شد