شورای امنیت از استقرار صلح در سوریه حمایت کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شورای امنیت از استقرار صلح در سوریه حمایت کرد

شورای امنیت سازمان ملل طرحی را برای حل بحران سوریه و استقرار صلح در این کشور تصویب کرد که مورد حمایت ۱۵ عضو دائم و غیردائم این شورا قرار گرفت. روسیه که طی دو سال گذشته با طرح های مشابه از سوی سازمان ملل مخالفت کرده بود، از تصویب طرح جدید صلح شورای امنیت استقبال کرد.

شورای امنیت در طرح پیشنهادی مذکور که قرار است از ماه سپتامبر آغاز شود، راهکارهای هدایت سوریه به سمت گذار از بحران کنونی را با تشکیل چهار گروه کاری و با شرکت طرف های درگیر در این کشور بررسی می کند. مسائلی مانند امنیت و محافظت از غیرنظامیان، مبارزه با تروریسم و معضلات سیاسی موجود در این کشور در این گروهها مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

این اقدام شورای امنیت سازمان ملل یک روز پس از بمباران بازار محلی شهرک دوما در شمال دمشق صورت می گیرد. سازمان ملل متحد همچنین بمباران بازار دوما را محکوم کرده است. روز یکشنبه، جنگنده های ارتش سوریه این بازار محلی را هدف حمله قرار دادند که دست کم ۱۰۰ کشته از میان غیرنظامیان برجای گذاشت.

استفن اوبراین، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور بشردوستانه در سخنانی در همین رابطه گفت: «من از اینکه طرف های درگیر در این کشور به جان انسان های بی گناه بی توجهی می کنند، وحشت زده ام. حمله به غیرنظامیان منزجر کننده و غیرقابل قبول است و باید متوقف شود.»

علیرغم واکنش به حملات جنگنده های ارتش سوریه به شهرک دوما، روز دوشنبه نیز این حملات تکرار شد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، ساکنان این شهر امکان به خاکسپاری قربانیان حملات روز یکشنبه را به دلیل بمباران مجدد شهر توسط نیروهای دولتی سوریه نیافته اند.

شهر دوما که در ۱۳ کیلومتری دمشق قرار دارد، از سه سال پیش به اینسو توسط گروههای مسلح شورشی کنترل می شود.

جنگ داخلی در سوریه از سال ۲۰۱۱ آغاز شده، تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار قربانی برجای گذاشته است.