Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نخستین گام های ربات انسان نمای گوگل در طبیعت

نخستین گام های ربات انسان نمای گوگل در طبیعت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تصور کنید در جنگلی در حال گردش هستید که ناگهان به جای روبرو شدن با یک خرس با یک ربات انسان نما شاخ به شاخ می شوید. این اتفاق حتما روی خواهد داد اگر

آگهی

تصور کنید در جنگلی در حال گردش هستید که ناگهان به جای روبرو شدن با یک خرس با یک ربات انسان نما شاخ به شاخ می شوید. این اتفاق حتما روی خواهد داد اگر شما جنگلی را برای گردش انتخاب کرده باشید که «بوستون دینامیکس»، شرکت زیر مجموعه گوگل ربات مشهور و امداد و نجات خود موسوم به ربات اطلس را در آنجا آزمایش کرده است.

بوستون دینامیکس شرکتی است که سال ۲۰۱۳ توسط گوگل خریداری شده و بر روی پروژه های ساخت ربات فعالیت می کند. مارک رایبرت بنیانگذار این شرکت اوایل ماه جاری در جریان کنفرانسی در ام.آی.تی، با نشان دادن ویدیوهایی از حرکات جدید ربات هایش پرده برداری کرد.

«اسپات» و «اطلس» دو رباط شاخص بوستون دینامیکس

ربات «اسپات» همانطور که در ویدیو نشان داده می شود چهارپا است و به گونه ای طراحی شده که با عبور از موانع ناهمگون و بلوک های سیمانی غیرهمسطح تعادل خود را حفظ می کند و نمی افتد. این رباط همچنین قادر است با سر پنس گونه خود دستگیره در را بچرخاند و آنرا باز کند.

«اطلس» ربات جدید ساخت این شرکت انسان نما است. این رباط که ۱۸۸ سانتیمتر قد و ۱۵۶ کیلوگرم وزن دارد در واقع به سفارش «دارپا» آژانس آمریکایی متخصص در زمینه تکنولوژی های نوین نظامی ساخته و در سال ۲۰۱۳ از آن رونمایی شد. اما مسئولان شرکت گوگل قصد دارند آنرا به عنوان یک رباط امداد و نجات نیز معرفی کنند که می تواند در مناطق حادثه خیز و نیز موانع طبیعی بدون مشکل خاصی حرکت کند. «اطلس» قادر است درها را با دست خود باز کند، از پله بالا برود و یا شیئی را در دست بگیرد.

آزمایش موفقیت آمیز ربات اطلس در محیط بیرونی

تنها ویدیوهایی که تاکنون از ربات اطلس به نمایش گذاشته شده بود آنرا در حال حرکت بر روی موانع ساختگی در لابراتوار نشان می داد. در ویدیوی جدیدی جدا از سبک بامزه راه رفتن این ربات این نکته که اطلس برای نخستین بار در یک محیط بیرونی و خارج از لابراتوار در درون یک جنگل راه می رود بسیار جالب توجه است.

بنیانگذار بوستون دینامیکس در این باره می گوید: «قرار گرفتن در محیط بیرونی چالشی است فراتر از تجربه در لابراتوار. شما نمی توانید تصور کنید چه اتفاقی روی می دهد.»

مشکلی که طراحان ربات اطلس در حال حاضر برای رفع آن تلاش می کنند وجود یک کابل تغذیه در پشت این ربات است که باید هنگام حرکت به آن متصل باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنی که از سقوط آسانسور از طبقه ۷۵ یک آسمان‌خراش جان سالم به در برد

باز شدن قفل بسته تسلیحاتی ۱۸ میلیارد دلاری آمریکا؛ ۵۰ جنگنده اف-۱۵ در اختیار اسرائیل قرار می‌گیرد

نتایج یک پژوهش: آمریکا در انرژی هسته‌ای ۱۵ سال از چین عقب است